Kaizen Gaming141410745
Nestle129151450

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στο παιχνίδι της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN και της NESTLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή η Stoiximan μπήκε με καλύτερα πατήματα και περισσότερη συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με την Nestle η οποία έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ ήταν 7 – 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 6+ λεπτά αλλά βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, ενώ παράλληλα ξεκόλλησαν επιθετικά στα τελευταία 3 λεπτά και με τρίποντο του Σελιτά Κ. ολοκλήρωσαν ένα run 0 – 8, με το παιχνίδι να αποκτά πιο γρήγορο ρυθμό και η περίοδος να κλείνει με σκορ 14 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικοί και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 3 λεπτά, οι άμυνες όμως παρέμειναν καλές, η Stoiximan βασίστηκε υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων και έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά, αλλά και οι αντίπαλοι τους περιορίστηκαν σε 2 μόνο πόντους, με το σκορ να είναι 14 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι δύο αντίπαλοι ξύπνησαν στα τελευταία 3 λεπτά, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και βρήκαν ρυθμό, με την Stoiximan όμως με assist του Χριστόπουλου Α. και εύστοχο τρίποντο του Κοσμέτου Π. να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 28 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα της Nestle γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2 – 3, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, με αιχμή τον Σελιτά Κ. τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς και σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν, τους αντιπάλους τους να κολλάνε και πάλι επιθετικά μένοντας χωρίς καλάθι στα πρώτα 4+ λεπτά και το σκορ να είναι 30 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου και πάλι οι παίκτες των δύο ομάδων βελτιώθηκαν στα τελευταία 3 λεπτά, βρήκαν παραγωγή από assist καθώς και ρυθμό στα μακρινά σουτ, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38 – 36.

Στο 4ο Δεκάλεπτο για μία ακόμη φορά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε αργό τέμπο και σετ επιθέσεις, αλλά τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε στατικά σουτ 3 πόντων και το σκορ να είναι 41 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το τέμπο παρέμεινε το ίδιο, οι δύο αντίπαλοι και πάλι επέλεξαν οργανωμένες και μεγάλες αλλά στατικές επιθέσεις, με τον Σελιτά Κ. 2′ πριν την λήξη όμως να ευστοχεί σε ένα μεγάλο τρίποντο να δίνει προβάδισμα 2 κατοχών στην ομάδα του και το σκορ να διαμορφώνεται σε 46 – 47 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι παίκτες της Stoiximan άσκησαν full press, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 2 βολές του Κοντού Α.  μείωσαν σε 45 – 47 με 27” και κατοχή για Nestle, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ, το σκορ να είναι 45 – 48 με 25” και κατοχή για Stoiximan στην οποία οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κοσμέτου Π. είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι, με αποτέλεσμα η ομάδα της Nestle να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πιαλόγλου Α. με 13 (2) και Κωνσταντόπουλος Π. με 4, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σελιτάς Κ. με 20 (2) και Γκούρος Π. με 9 πόντους αντίστοιχα.