22/01/2016 22:00 League B2 15/16 40'

Kaizen Gaming13915946
Oracle15913542

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Stoiximan και της OraCLE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά με την ομάδα της Stoiximan όμως να έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα απέναντι στη ζώνη με το σκορ στο πρώτο μισό της περιόδου να είναι 3–7. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού πίεσαν για αιφνιδιασμούς, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 13 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με μεγαλύτερη αμυντική συγκέντρωση και πιο πειστικές άμυνες και παγίδες οπότε η μπάλα πήγαινε στο ζωγραφιστό, κατάφεραν να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, τις οποίες μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά στα πρώτα λεπτά με την Oracle όμως να αντιδρά, να ξαναπαίρνει το προβάδισμα και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 22-24.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι με περισσότερη ενέργεια στα πρώτα λεπτά, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ, αλλά και πάλι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα αλλά καμία να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, η οποία έκλεισε με σκορ 37-37.

Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, χωρίς σκορ και με βιαστικές επιθέσεις και πολύ χαμηλά ποσοστά, έχοντας σκοράρει 4 μόλις πόντους στα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 39 – 39. Στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού κυριάρχησαν οι άμυνες με τις δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, και να σημαδεύουν το ζωγραφιστό του αντιπάλου αλλά με την Stoiximan κυριαρχώντας στα ριμπάουντ να καταφέρει να πάρει μια διαφορά 5 πόντων 2 λεπτά πριν τη λήξη. Στα τελευταία δύο λεπτά οι παίκτες της Oracle μείωσαν σε 2 πόντους ένα λεπτό πριν τη λήξη και είχαν την τελευταία επίθεση με 8” πριν το τέλος, αλλά με την Stoiximan να κλέβει την μπάλα και να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπαμπανιώτης Τ. με 18 και Δασκαλάκης Γ. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λιουδάκης Γ. με 17 (2) και Θώμος Κ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.