30/10/2018 22:00 Elite League 18/19 1 40'

Kaizen Gaming1017161760
Σκλαβενίτης212118868

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τη σεζόν 2018/19 πήρε η ομάδα του Σκλαβενίτη καθώς μπήκε με το δεξί στην Elite League, με μεγάλο πρωταγωνιστή το Χριστόδουλο ο οποίος κινήθηκε στα όρια του Tripple Double καθώς πέτυχε 18π, μάζεψε 14ρ και μοίρασε και 7 ασσίστ.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς ,με διάθεση να τρέξουν και πολύ νωρίς στο παιχνίδι εξασφάλισαν μια διψήφια διαφορά που τους επέτρεψε να βγάλουν και κάποια plays με μεγαλύτερη ψυχολογία και άνεση.Η ομάδα του Stoiximan δυσκολευόταν αρκετά να βρει σκορ αλλά για καλή της τύχη ο Παπάζογλου έδωσε αρκετές δεύτερες ευκαιρίες στην ομάδα του με τα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε στο 10-21.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σκλαβενίτης με τον Μιχαιλίδη σε ρόλο μαέστρου,με πίεση σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου έφτασε τη διαφορά στο +16 αλλά με την παρουσία του Πιαλόγλου στο παρκέ η ομάδα του Stoiximan βελτίωσε αρκετά την εικόνα της τουλάχιστον επιθετικά καθώς ακούμπησε αρκετά τη μπάλα μέσα στη ρακέτα,πήρε αρκετά φάουλ από τους αντιπάλους της και κατάφερε 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα,αλλά δυο τρίποντα από Πετράκο και Παρούση έστειλαν τη διαφορά στο +15,με το ημίχρονο να τελειώνει 27-42

Στην 3η περίοδο περιμέναμε αντίδραση από την ομάδα του Stoiximan που ομολογουμένως βελτίωσε αρκετά την εικόνα της, έτρεξε πολύ,πίεσε καλά,αλλά ο Χριστόδουλος ο οποίος αντιμετωπίστηκε με βοήθειες έβρισκε πάντα τον ελεύθερο συμπαίκτη με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο +21,37-58 5 λεπτά πριν τη λήξη της 3ης περιόδου.Οι τυπικά γηπεδούχοι που δεν είναι ομάδα για να χάνει με 21 πόντους σαν να ξύπνησαν από εκείνο το σημείο και μετά,κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ακόμα και στους 14 πόντους αλλά ο Μιχαηλίδης με ένα εκπληκτικό coast to coast στα 5 δευτερόλεπτα βρήκε τον Γιοβάννη ελεύθερο ο οποίος με buzzer beater τρίποντο έκλεισε την περίοδο στο 43-60.

Ενώ όλοι περιμέναμε την 4η περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα η ομάδα του coach Ξυνταβελώνη έπαιξε άμυνα σεμιναριακού επιπέδου και με ένα 9-0 σερί με μπροστάρη τον Κουλαρμάνη κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 8 (52-60).Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Σκλαβενίτη για σχεδόν 8 λεπτά δε μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι(μόλις 2 πόντους από βολές του Χριστόδουλου) και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει ακόμα και στους 5 πόντους 1:50 πριν τη λήξη του αγώνα.Κάπου εκεί ο Γιοβάννης πέτυχε το πιο κρίσιμο και μοναδικό παρακαλώ σουτ εντός παιδειάς στην 4η περίοδο για το Σκλαβενίτη και έστειλε τη διαφορά στο +7,ενώ του έγινε και φάουλ αλλά αστόχησε στην βολή.Το τελικό 60-68 διαμορφώθηκε με βολές και έτσι ο Σκλαβενίτης πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη και πήρε και ένα καλό μάθημα για την συνέχεια πως κανένα ματς δε λήγει στην 3η περίοδο, με τον Stoiximan να είναι σίγουρο πως εάν κρατήσει την εμφάνιση του στο τελευταίο δεκάλεπτο και δουλέψει πάνω σε αυτή δε θα αργήσει να πάρει την πρώτη του νίκη.

Διαιτητές : Ορφανός,Τηγάνης

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Δασκαλάκης Γ.(Παίκτης Stoiximan):

“Ο Σκλαβενίτης ξεκίνησε καλύτερα από εμάς,δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα και τα παιδιά δίκαια χάρη και στα καλά τους σουτ από την περιφέρεια πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.Προσπαθήσαμε να μαζέψουμε τη διαφορά,στην τελευταία περίοδο κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια και πλησιάσαμε αρκετά ,όμως στα κρίσιμα σημεία τα παιδιά βρήκαν τις λύσεις και δίκαια έφτασαν στη νίκη. Εύχομαι σε όλους καλή σεζόν με υγεία και καλή συνέχεια.”.

Χριστόδουλος Δ.(Παίκτης Σκλαβενίτη):

“Ουσιαστικά είμαστε η περυσινή ομάδα,που ήμασταν στην 3η κατηγορία,φέτος είμαστε στην 1η. Μετά τον τελικό κυπέλλου τώρα βρεθήκαμε πρώτη φορά φέτος,δεν είχαμε κάνε ούτε προπόνηση μαζί.Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, προηγηθήκαμε 20 πόντους, η Stoiximan που είναι μια πολύ καλή ομάδα δεν τα παράτησε αλλά στο τέλος θέλαμε πιο πολύ το ματς και το πήραμε.”