TANGO – ΜΑΣΤΟΡΑΣ & MOOD

20/11/2016 14:30 League C1 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της TANGO και του ΜΑΣΤΟΡΑ & MOOD, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλόξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις στα πρώτα λεπτά και ψάχνοντας τις σωστές επιλογές, με την Tango να σημαδεύει τους ψηλούς της, αλλά τον Μάστορα να έχει καλύτερο Spacing και καλύτερες τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 0–5. Στην πορεία η ομάδα της Tango συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα, ο Μάστορας συνέχισε να δείχνει περισσότερη υπομονή και να έχει καλύτερα ποσοστά (κυρίως στα μακρινά σουτ), με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών, με την Tango να αντιδρά και να αρχίζει να πιέζει για αιφνιδιασμούς στα τελευταία 2 λεπτά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 8–13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, αλλά και πάλι η Tango μπήκε με λιγότερη συγκέντρωση, κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη με τον Μάστορα να συνεχίζει να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στους 10 πόντους και το σκορ να είναι 10 – 20 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες δυνάμωσαν τις άμυνες τους, με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν αλλά οι γηπεδούχοι αργά αλλά σταθερά να μειώσουν σε 4 πόντους, με τους φιλοξενούμενους όμως να κάνουν ένα επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 16 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Tango από την αρχή άρχισαν να πιέζουν μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, με τους αντιπάλους τους να προτιμούν οργανωμένες επιθέσεις συνεχίζοντας να δείχνουν υπομονή (και να μην έχουν εγωισμό στο παιχνίδι τους) με αποτέλεσμα να έχουν καλύτερα ποσοστά και να ανεβάσουν εκ νέου το προβάδισμα στους 10+ πόντους με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 19 – 32. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες της Tango να βελτιώνονται επιθετικά, να βρίσκουν συστηματικές λύσεις στο σετ με πρωταγωνιστή τον Πλακά Ι., μειώνοντας σε 7 πόντους και η περίοδος να κλείνει με σκορ 32 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Καραβασιλειάδη Η. μείωσαν σε 4 πόντους στο πρώτο λεπτό, και δύο λεπτά μετά με τρίποντο του Τουρκογιώργου Θ. και αιφνιδιασμό του Καράβασιλειάδη Η. ολοκλήρωσαν ένα run 8 – 0 μέσα σε 3 λεπτά και πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τον Μάστορα να μένει χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της Tango άρχισαν να κυριαρχούν και στα ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Belmonte Martin) με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 44 – 41. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το run των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τρίποντο του Πλάκα Ι., οι παίκτες του Μάστορα είχαν κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά και είδαν τους αντιπάλους τους να κυριαρχούν και στις 2 πλευρές του γηπέδου κάνοντας ένα συνολικό run 17 – 2 και με το σκορ να είναι 49 – 41 με 3′ για λήξη και 51 – 46 με 1:30′ για λήξη. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άσκησαν full press, με τους γηπεδούχους όμως να αποδεικνύονται ψύχραιμοι στο κατέβασμα της μπάλας καθώς και στις βολές, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακάς Ι. με 14 (1) και Καραβασιλειάδης Η. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπουραζάνης Σ. με 14 (2) και Δολιανίτης Σ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.