33 - 44

04/12/2016 13:00 League C1 16/17 40'

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της TANGO και της FACTORING TRIPLE G, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 33 – 44.

Στο πρώτο δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, σημαδεύοντας το ζωγραφιστό, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι επέλεξαν κυρίως στατικά μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 8–2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η ομάδα της Tango άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, είχε πολλές ευκαιρίες να ανεβάσει την διαφορά αλλά είχε βιαστικές τελικές επιλογές και οι παίκτες της Triple G συνέχισαν να μην έχουν καλό ρυθμό, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου βελτιώνοντας αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας και έχοντας διαδοχικές assist κατάφεραν να βελτιώσουν τα ποσοστά τους και να μειώσουν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, χωρίς καλό ρυθμό και με χαμηλά ποσοστά, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, αλλά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2 πόντους, τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τους ψηλούς τους να κάνουν ένα mini run 6-0 και να ανεβάζουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 16 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις σωστές επιλογές, να βγάζουν ενέργεια αμυντικά, αλλά η ομάδα της Triple G να αρχίζει να τρέχει και πάλι σε αιφνιδιασμούς, βρίσκοντας διαδοχικά εύκολα καλάθια και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 21 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Triple G μειώσε σε έναν πόντο με εύστοχο σουτ του Λούμπα Ν. και πέρασε μπροστά στο σκορ με εύστοχο σουτ του Κωνσταντίνουδη Α., με τους παίκτες της Tango να παρουσιάζονται στατικοί και χωρίς κίνηση μακριά από τη μπάλα επιθετικά, τους παίκτες της Triple G να συνεχίζουν να πιέζουν το τέμπο τους αγώνα, με τις δύο ομάδες να αρχίζουν σιγά σιγά να λύνονται επιθετικά και να έχουν παραγωγή από assist και το σκορ να είναι 25 – 28 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι δύο ομάδες δυνάμωσαν τις άμυνες τους αλλά η Triple G συνέχισε να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έπαιξε σωστό μπάσκετ, είχε υπομονή απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων και καταφέρε να κλείσει την περίοδο με σκορ 27 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Tango συνέχισε να παρουσιάζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, δεν είχε κίνηση μακριά από την μπάλα και βασίστηκε υπερβολικά σε προσωπικές ενέργειες, μένοντας χωρίς καλάθι στα πρώτα 3+ λεπτά, σε αντίθεση με τους παίκτες της Triple G οι οποίοι συνέχισαν να έχουν καλό Spacing και πολλές assist, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 9 πόντους και το σκορ να είναι 29 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Tango έδειξαν σημάδια ζωής, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, αλλά δεν βρήκαν ποτέ συστηματικές λύσεις απέναντι στην ζώνη, με τους αντιπάλους της να παίζουν όμορφο μπάσκετ και σχεδόν όλα τα καλάθια τους να είναι προϊόν assist, παίρνοντας προβάδισμα 10+ πόντων και τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Belmonte M. με 10 και Καραβασιλιάδης Η. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κολιοκώτσης Π. με 16 και Λούμπας Ν. με 12 πόντους αντίστοιχα.