17/05/2023 22:00 Shipping League B 22/23 7 40'

Technomar1016171659
Enesel138221154

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Technomar και της Enesel, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 59-54.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μέσα από τους αιφνιδιασμούς κατάφεραν να αποκτήσουν μεγάλο σκορ και προσπέρασε τους αντιπάλους τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 10-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αν και πίεσαν αρκετά προσπαθώντας να μειώσουν από τους αιφνιδιασμούς παρέμεναν σταθερά πίσω στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 14-17. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τη δυσκολία στην επίθεση του αντιπάλου τους για να τους προσπεράσουν στο σκορ και καταφέρνοντας με ένα επιμέρους σκορ 12-4 να πάρουν τα ηνία του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η πλευρά της Technοmar συνέχιζε να παίζει ψηλά και να πετυχαίνει κλεψίματα και αιφνιδιασμούς. Αυτό τους βοηθούσε να παραμένουν μπροστά στο σκορ και να προηγούνται με 37-31 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως οι γηπεδούχοι βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ και αποφασιστικότητα ισοφάρισε αρχικά στους 38 πόντους και δεν επέτρεψαν ξανά στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει σώματος στο 43 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο αγώνας ήταν οριακός αλλά ταυτόχρονα και πολύ ωραίος με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και ένταση. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 51-47. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η Technomar κατάφερε να προηγηθεί με 56-47 χάρη στην κακή άμυνα και την κούραση τον αντίπαλό τους. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ αφού οι παίκτες της Enesel επιστράτευσαν όλη τους τη μαχητικότητα και κατάφεραν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους στο σκορ. Ο χρόνος όμως ήταν εναντίον τους κι έτσι η προσπάθειά τους έμεινε ανολοκλήρωτη.