Techpassion vs ΕΛΑΝΕΤ

43 - 35

17/12/2023 19:30 Commercial League B 23/24 6 40'

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ και της ΕΛΑΝΕΤ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-35.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σήμερα δυναμικά, έπαιζαν με γρήγορο τέμπο όμως το σκορ ήταν χαμηλό στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα 6-7. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, έχασαν και οι δύο αρκετές ευκαιρίες αλλά πήγαιναν πόντο πόντο και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 10-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν που , και οι δύο ομάδες έπαιζαν με τον ίδιο ρυθμό , συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο και το σκορ του 5ου ήταν 15-17 με ένα μικρό προβάδισμα της δεύτερης ομάδας. Στην πορεία η πρώτη ομάδα πίεσε αρκετά τον αντίπαλο προσπάθησε να περάσει μπροστά ,τα κατάφερε και πέρασε μπροστά αλλά για ένα πόντο (21-20).

Στο 3ο δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν , η πρώτη ομάδα πίεσε αρκετά , κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ καθώς διαμόρφωσε το 33-23 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα πραγματα άλλαξαν η δεύτερη ομάδα μπήκε πιο δυναμικά , είχε τον έλεγχο καθώς κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 36-34 στα πέντε πρώτα λεπτά πριν τη λήξη. Στην πορεία όμως η πρώτη ομάδα δεν αφησε αλλα περιθώρια στην αντιπαλο του και στο τέλος του αγώνα πέρασε μπροστά και έτσι εξασφάλισε την νίκη της (43-35).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Αλεβιζόπουλος Παναγιώτης 11 πόντους , ο Κουτρουμανος Φώτιος με 11 ποντους και ο Καραγιάννης Μιχάλης 11 πόντους και 9 ριμπαουντ , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Αγγελόπουλος Ηρακλής με 11 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Χατζηκωνσταντής Γιώργος με 7 πόντους με 6 ριμπάουντ .

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΕΛΑΝΕΤ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.

Τανισκίδης Γιάννης (Παίκτης Τεκπασιον ικε)