40 - 54

11/12/2022 18:30 Group A 22/23 6 40'

Techpassion14481440
Φ.Σ.Α.142171254

Στον αγώνα της 6hw αγωνιστικής μεταξύ της Τεκαπσιον ΙΚΕ και της ΦΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-54

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man,  με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που βολεύτηκε πιο πολύ με αυτό ήταν η φιλοξενούμενη η οποία από νωρίς είχε ένα μικρό προβάδισμα με 2-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4 πόντων κατάφεραν να βελτιώσουν το ενεργητικό τους αλλά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου είχα δεχτεί απάντηση που είχε φέρει το σκορ στο ισόπαλο 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα βοήθησε τους φιλοξενούμενους να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα με μια διαφορά 8 πόντων 14-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο ένα σερί 10 πόντων των παικτών της ΦΣΑ κατάφερε να τους δώσει τον πρώτο λόγο για τη νίκη αφού οι παίκτες της Τεκπασιον δεν μπορούσαν να βρουν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 18-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένες επιθετικά με το σκορ να αλλάζει ελάχιστα και τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα τους με το σκορ να είναι 22-36 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να βρει επιθετικό ρυθμό και να περιορίζονται σε ένα ισορροπημένο επιμέρους σκορ 4-4 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 26-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο νικητής είχε ήδη αποφασιστεί αλλά αυτό δεν σήμαινε πως οι παίκτες της Τεκπασιον δεν θα έδειχναν μαχητικότητα και άρνηση να μετατρέψουν τον αγώνα αυτόν για τους αντιπάλους τους έναν υγιεινό περίπατο. Με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το σκορ στο 47-39 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα όμως η κούρασή τους ήταν εμφανής και με το ρολόι να είναι εχθρός τους, δεν κατάφεραν να απειλησουν παραπάνω αρκούμενοι με το κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 40-54.