24/03/2023 20:30 Commercial League A 22/23 6 40'

Techpassion211131045
Tsakos Group13871644

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της του κυπέλλου μεταξύ της Techpassion και της Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-44

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να θωρακίσουν το καλάθι τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις και να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ. Συγκεκριμένα στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 8-7. Στη συνέχεια κυριάρχησαν οι όμορφες επιθέσεις και από τις 2 ομάδες οι οποίες απελευθέρωσαν το σκορ και έδωσαν στους γηπεδούχους ένα δυναμικό προβάδισμα (21-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επιθετική παραγωγικότητα έδωσε τη θέση τους στις σκληρές μάχες σώμα με σώμα οι οποίες είχαν αντίκτυπο στο ρυθμό σκοραρίσματος αφού μέχρι τα μισά της περιόδου είχαν ένα επιμέρους σκορ 4-4. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της  Techpassion, κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και εκμεταλλευόμενοι τα 2 λεπτά των αντιπάλων τους κατά τα οποία δεν βρήκαν στόχο, απέκτησαν διψήφια διαφορά. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 32-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο 7 επιθέσεις συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα αφού και οι 2 ομάδες έμειναν στο μηδέν για περίπου 3 λεπτά. μέχρι να φτάσουμε στο 25ο λεπτό του αγώνα μόλις 3 πόντοι είχαν συμπληρωθεί από την πλευρά των γηπεδούχων. Στη συνέχεια, οι παίκτες της γηπεδούχου συνέχιζαν να δυσκολεύονται ώστε να σημειώσουν καλάθι και τα κατάφερα 150 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Παρ όλα αυτά f μέχρι τη λήξη του κατάφεραν να έχουν ένα σερί 7 μαζεμένων πόντων το οποίο τους έβαλε πίσω στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα δείγμα της διάθεσης τους να παλέψουν για τον αγώνα. Οι παίκτες της Techpassion, ήταν σε θέση να κρατούν το προβάδισμά τους σταθερό αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν μπροστά σου με 40-32. Στα εναπομένοντα λεπτά όμως οι παίκτες της Tsakos Group εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους  και κατάφεραν περίπου  δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη είναι κατεβάσουν τη διαφορά στον ένα πόντο 42-41. Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε αφού κατάφεραν με τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη να ανατρέψουν τον αγώνα και να αποκτήσουν εκείνοι τον πρώτο λόγο για τη νίκη.  Ο αγώνας είχε αποκτήσει χαρακτηριστικά θρίλερ αφού οι γηπεδούχοι απάντησαν με μια βολή. Έτσι ο αγώνας κρίθηκε στην τελευταία κατοχή όπου σκόραραν με 3 δεκατα να απομένουν και απέσπασαν μια εκπληκτική νίκη.