38 - 49

30/11/2018 21:10 Commercial League A 18/19 5 40'

Thalpis Hellas14174338
Grant Thornton101421449

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες επιθέσεις από την αρχή και γύρισαν την μπάλα, τα ποσοστά ήταν χαμηλά αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν ελαφρώς από το αργό τέμπο και το σκορ ήταν 6 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η THALPIS συνέχισε να βρίσκει ρυθμό, με coast to coast και goal foul του Σαράντου Ν. ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές, η GRANT THORNTON γύρισε σε ζώνη 3 – 2 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν καλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα από την αρχή και με πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και τις πρώτες πάσες κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά, με το σκορ να είναι 16 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν καλό και οργανωμένο μπάσκετ, ανέβασαν την παραγωγή από assist και έμειναν κοντά, με την THALPIS να γυρίζει σε ζώνη 2 – 3 και με assist του Σαράντου Ν. και τρίποντο buzzer beater του Σιδέρη Χ., το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31 – 24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι σε ζώνη, οι αντίπαλοι τους με το καλημέρα με 2 σερί τρίποντα του Σταθόπουλου Ε.(από 2 σερί assist του Φάππα Ι.) μείωσαν σε έναν πόντο στα πρώτα 2 λεπτά, η THALPIS έμεινε χωρίς σκορ για 3+ λεπτά και είδε την GRANT THORNTON και πάλι με τρίποντο του Σταθόπουλου Ε. να περνάει μπροστά και το σκορ ήταν 33 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου η THALPIS γύρισε σε man αλλά και πάλι αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με πολυπρόσωπη επίθεση και πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ (κυρίως του Φάππα Ι.) συνέχισαν το run, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35 – 45.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι άμυνες δυνατές και κυριάρχησαν από την αρχή, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς καλάθι για 4+ λεπτά και το σκορ ήταν 37 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τα ποσοστά πολύ χαμηλά, τις άμυνες πολύ καλές αλλά η GRANT THORNTON διατήρησε διαφορά 3 κατοχών έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιδέρης Χ. με 18 (2) και Σαράντος Ν. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταθόπουλος Ε. με 31 (4) και Φάππας Ι. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκούτας Λ., Ζαραφίδου Ζ.