80 - 71

21/12/2018 21:10 Commercial League A 18/19 8 40'

Thalpis Hellas2420152180
Raging Bulls189261871

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ και των RAGING BULLS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε αργές επιθέσεις, οι γηπεδούχοι με 2 τρίποντα του Βρυώνη Α. πήραν προβάδισμα 6 πόντων από νωρίς, οι BULLS αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και με τρίποντο του Σιδέρη Χ. το σκορ έγινε 14 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και πάλι με εύστοχο τρίποντο η THALPIS ανέβασε την διαφορά σε 15 πόντους, με τους αντιπάλους της να αρχίζουν σιγά σιγά να βρίσκουν ρυθμό και πατήματα επιθετικά και με 2 σερί τρίποντα του Τζούρτου Δ. και με καλύτερη αμυντική προσήλωση μάζεψαν την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 24 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συέχισε να είναι συναρπαστικό με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή, τα ποσοστά να παραμένουν καλά, οι BULLS έκλεισαν και άλλο την διαφορά σε 6 πόντους αλλά και πάλι με εύστοχο τρίποντο του Βρυώνη Α. οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα 3 κατοχών, ενώ στην συνέχεια κατάφεραν με πολλά επιθετικά ριμπάουντ, καλάθια στο transition και τρομερή επιθετική παραγωγή να κυριάρχησουν στο παρκέ χτίζοντας μία διαφορά 10+ πόντων, οι BULLS και πάλι κόλλησαν επιθετικά και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 44 – 27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των 2 ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και όμορφο μπάσκετ διατηρώντας παράλληλα πολύ καλή επιθετική παραγωγή, με τους παίκτες των BULLS να μην αφήνουν το παιχνίδι και κερδίζοντας αποφασιστικά το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου μείωσαν σε 2 κατοχές και διατήρησαν την διαφορά σε αυτό το επίπεδο έως και την 4η περίοδο (με το σκορ να είναι 71 – 65 με 5′ για λήξη) αλλά και τους παίκτες της THALPIS να διατηρούν καθαρό μυαλό και με πρωταγωνιστή τον Πανογεώργιο Ν. στα τελευταία 5 λεπτά ανέβασαν εκ νέου το προβάδισμα σε 3 κατοχές και διατηρώντας το έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βρυώνης Α. με 24 (8) και Πανογεώργιος Ν. με 22, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζούρτος Δ. με 27 (6) και Χρηστάκος Γ. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Φασόλης Β., Μαλανδρής Χ.