47 - 78

01/11/2017 22:15 Super League A 17/18 40'

ThinkDigital811111747
Δ.Σ. Πειραιά1819231878

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της THINK DIGITAL και του Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 78.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια στο παρκέ, με το τέμπο του αγώνα να γίνεται όλο και πιο γρήγορο και το σκορ να είναι 6 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι ο αγώνας σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά ο ΔΣΠ άρχισε να ευνοείται από αυτό στα τελευταία 2 λεπτά και με ένα συνολικό run 12 – 2 έκλεισε την περίοδο με σκορ 8 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να κυριαρχούν και στο ζωγραφιστό, έχοντας περισσότερη παραγωγή μέσα στην ρακέτα από τους αντιπάλους τους οι οποίοι περιορίστηκαν σε χωρίς ρυθμό σουτ μέσης και μακρινής απόστασης με αποτέλεσμα να μην έχουν καλά ποσοστά και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 19 – 37.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της THINK DIGITAL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να ελέγξουν την ροή του αγώνα και τους παίκτες του ΔΣΠ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να παίζουν καλό και ομαδικό μπάσκετ και διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας να παίρνουν τελικά και την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ Ν. με 25 (2) και ΣΑΜΠΑΤΑΣ Ν. με 4, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΠΑΣΤΑΝΗΣ Β. με 20 και ΣΚΑΡΙΜΠΑΣ Ε. με 16 πόντους αντίστοιχα.