THINK DIGITAL – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

31/01/2018 22:00 Super League A 17/18 31/01/2018 40'

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Μητροπολιτικό Κολλέγιο Αθηνών απέναντι στην Think Digital το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Περιστερίου. Οι φιλοξενούμενοι αν και αποδεκατισμένοι απο τις πολλές απουσίες κατάφεραν να πανυγηρίσουν στο τέλος νικώντας 65-70.

Το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε με το Κολλέγιο να προηγείται  μόλις στο δεύτερο λεπτό με 2-8, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι όμως ανασυντάχθηκαν μετά το time out που πήραν και κάνοντας ένα σερί 13-0 πήραν τα ηνία του αγώνα, παίζοντας γρήγορα την πρώτη πάσα μετά το αμυντικό ριμπάουντ και προσπαθώντας να πιάσουν σε ανισoρροπία την άμυνα των φιλοξενούμενων. Το Κολλέγιο με καλό ποσοστό στα τρίποντα αλλά με κακές επιστροφές στην άμυνα δεν κατάφερε και πολλά τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ 23-18.

Η Think Digital συνέχισε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο τρέχοντας στον αιφνιδιασμό όποτε της δινόταν η ευκαιρία. Με τον Μάργαρη να κάνει ουσιαστικά τα πάντα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους. Οι παίχτες του κολλεγίου προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα στην επίθεση αλλά ήταν βιαστικοί στα τελιώματά τους. Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να υπολοίπονται 10 πόντους 36-26 πραγματοποιώντας ένα κακό δεκάλεπτο επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους φιλοξενούμενους αποφασισμένους να επιστρέψουν. Έτσι με μια μίνι αντεπίθεση ψαλίδισαν  την διαφορά μειώνοντας στους 2 πόντους 38-36. Με καλές επιλογές στην επίθεση και δυναμιά drive στο καλάθι το κολλέγιο πέτυχε 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας για αιχμή του δόρατος τον Καράμπουλα ο οποίος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του πετυχαίνοντας 12 πόντους με 5/7δ. Και 2/2β. Η γηπεδούχοι πρσοσπάθησαν να ακολούθησουν το ρυθμό του κολλέγίου αλλά δεν κατάφεραν και πολλά χάνοντας τη διαφορά που είχαν αποκτήσει στο πρώτο ημιχρόνο. Το τρίτο δεκάλεπτο εκλείσε με το σκορ 50-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή με το Κολλέγιο να περνάει μπροστά στο σκορ μετά απο πολύ ώρα. Ο Καράμπουλας έκανε και πάλι τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, πραγματικά ασταμάτητος σε κάθε προσπάθεια. Τον ακολούθησαν και οι Μηνακάκης Βαρβαρίδης πετυχαίνοντας 2 μεγάλα τρίποντα, δίνοντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας στο Κολλέγιο. Η Think Digital με εμφανή τα σημάδια κόπωσης προσπαθούσε να συνεχίσει σε ψηλό τέμπο στην επίθεση δεν τα κατάφερε όμως χάνοντας πολλά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα για αυτούς με 65-70. Το κολλέγιο υπο τις οδηγίες του Παναγόπουλου ο οποίος έκανε φοβερό κοουτσάρισμα καταφέρε να πετύχει μια μεγάλη νίκη έχοντας μόλις 7 παίχτες απέναντι σε μια πλήρη ομάδα.

Διαιτητές: Μπούκας, Κοτσώνης

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Μάργαρης (παίκτης Think Digital):

”Το παιχνίδι ήταν δυνατό, στο πρώτο ημίχρονο πήγαμε σε γρήγορες επιθέσεις και τα πήγαμε καλά, στο δεύτερο ημίχρονο όμως χάσαμε τις δυνάμεις μας και άξια ο αντίπαλος μας κέρδισε.”