25/04/2018 21:45 Play Off Minor Super League 17/18 40'

ThinkDigital1814261775
Chronotechnica Dinosaurs0808231251

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Το 1-0 στην σειρά έκανε η TDG επικρατώντας των Dinosaurs με το εμφατικό 75-51 κι έτσι της απομένει μία νίκη ακόμα για να περάσει στον επόμενο γύρο. Από την άλλη, περιμένουμε την αντίδραση των Dinosaurs για να δούμε αν μπορούν να γυρίσουν την κατάσταση υπέρ τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή τον Μαυρίκιο να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα. Παίζοντας μάλιστα άμυνα ζώνης στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (18-8). Με τον Μαυρίκιο να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς και στο 2ο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε ως και το +16 (28-12). Οι Dinosaurs προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες να μειώσουν την διαφορά, αλλά τα ποσοστά τους δεν ήταν καλά με συνέπεια οι 2 ομάδες να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το +16 να παραμένει (32-16) για την TDG.

Οι Dinosaurs φάνηκαν να μπαίνουν πιο ορεξάτοι στο 2ο ημίχρονο και με 2 γρήγορα τρίποντα, έριξαν την διαφορά στους 12, δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα τους. Δεν μπόρεσαν όμως να βρουν αντίδοτο ενάντια στον Μαυρίκιο και παίρνοντας βοήθειες κι από τον Μαργάρη, η TDG ανέβασε άμεσα την διαφορά, φτάνοντας στο +21 (55-34). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν να μειώσουν στους 16, αλλά ένα buzzer beater από τα 9 μέτρα του Μαργάρη, έστειλε το σκορ στο 58-39, δίνοντας ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Γεγονός που επαληθεύτηκε, με την TDG να παίρνει το ροζ φύλλο κερδίζοντας εν τέλει 75-51.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν φυσικά ο Μαυρίκιος που σκόραρε 34 πόντους, ενώ κι ο Μαργάρης εντυπωσίασε πλησιάζοντας μάλιστα το triple-double (15π., 10ριμπ., 8ασίστ). Στην αντίπερα όχθη, προσπάθησε αρκετά ο Μουρμούρης με 15π., ενώ διψήφιος ήταν κι ο Μποτόζης με 13π., αλλά με κακά ποσοστά.

Διαιτητές : Ζιώγας, Δράκος

Σαμπατάς (Παίκτης TDG) : «Κάναμε καλό παιχνίδι, άλλη μια νίκη χρειαζόμαστε πλέον. Τρέξαμε πολύ, βγάλαμε πολλή ενέργεια. Ο Μαυρίκιος έβγαλε πολλούς αιφνιδιασμούς. Σήμερα ήταν ασταμάτητος, μόνο με φάουλ σταματιόταν. Όλα τα παιδιά ήταν καλά σήμερα. Βγάλαμε και μερικές πολύ ωραίες φάσεις. Πάμε για τον 2ο αγώνα τώρα.»