08/04/2016 19:00 League C2 15/16 40'

ThinkDigital714102455
IRI148181454

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Think Digital (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της IRI, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς από την αρχή, αλλά είχαν βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη με την IRI όμως να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 0–6. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό ρυθμό με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, την Things Digital να βρίσκει ρυθμό σιγά-σιγά αλλά και την IRI με καλές τελικές επιλογές και ποσοστά να παίρνει προβάδισμα 9 πόντων και η περίοδος να κλείνει με σκορ 7–14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πιέζοντας για αιφνιδιασμούς με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν ένα προβάδισμα 2–3 κατοχών και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 15 – 20. Στο δεύτερο μισό και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά βιαστικές τελικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 21 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Think Digital μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση επιθετικά, σε αντίθεση με την IRI, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν σε 27 – 27 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση περιόρισαν τους αντιπάλους τους, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και σιγά-σιγά βρήκαν ρυθμό και στις σετ επιθέσεις τους με αποτέλεσμα να ξανά ανεβάσουν την διαφορά στους 9 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητά, με το παιχνίδι να έχει καλό και γρήγορο τέμπο, την Think Digital να ροκανίζει και πάλι τη διαφορά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 41 – 46. Στα τελευταία πέντε λεπτά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια κόπωσης και οι φιλοξενούμενοι με σαφώς περισσότερες δυνάμεις διατήρησαν καθαρό μυαλό και να προβάδισμα 2-3 κατοχών μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά με το σκορ να είναι 46 – 50 και την Think Digital να μένει με 4 παίκτες 2 λεπτά πριν το τέλος και με 3 παίκτες 1:30” λεπτό πριν το τέλος! Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι γηπεδούχοι παρότι με 3 μόνο παίκτες, έδειξαν τρομερή μαχητικότητα, εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση (και πιθανώς την υποτίμηση) των αντιπάλων, κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 53 – 54 με 17′  για λήξη και τελευταία επίθεση για την Think Digital η οποία κατάφερε με lay up του Ντότσικα Ο. να περάσει μπροστά με έναν πόντο με το σκορ να είναι 55 – 54 με 3” για λήξη!!! Η IRI πήρε time out, κατάφερε και βρήκε ελεύθερο σουτ από κοντινή απόσταση αλλά τελικά η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα η Think Digital να πάρει μια εντυπωσιακή νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος Ν. με 25 (3) και Ντότσικας Ο. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σκολίδης Β. με 15 (2) και Κουτσοπέτρος Χ. με 13 πόντους αντίστοιχα.