14/11/2018 21:30 Commercial League A 18/19 3 40'

ThinkDigital201391153
Ogilvy121611948

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Σε μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση η THINK DIGITAL κατάφερε τελικά στις λεπτομέρειες να κάμψει την αντίσταση της OGILVY με 53-48.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες αμύνθηκαν με ζώνη 2-3 με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε καλύτερα και να βρίσκουν στο πρόσωπο του Μαυρίκιου πολλές λύσεις,με τον τελευταίο να έχει προλάβει σε πέντε λεπτά αγώνα να σκοράρει οκτώ πόντους,να μαζέψει τρία επιθετικά ριμπάουντ και να κλέψει δύο φορές την μπάλα.Στον αντίποδα και παρά το γεγονός ότι ο Τρουντ μπήκε ορεξάτος στο παρκέ πετυχαίνοντας γρήγορα επτά πόντους,η διαφορά σιγά σιγά άνοιγε με τον φωτεινο πίνακα να γράφει 17-7 στο 1:50 και 20-12 στη λήξη της περιόδου.

Στη β περίοδο η OGILVY ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της,έδειξε μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση,έκρυψε τους διαδρόμους προς το καλάθι ενώ άφησε πιο ελεύθερο το μακρινό περιφερειακό σουτ.Επιπλέον σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Καραμανή να αναλαμβάνει με επιτυχία και εκτελεστικό ρόλο πέραν του οργανωτικού.Στα 2:30 αφού πήρε το αμυντικό ριμπάουντ,διέσχισε όλο το γήπεδο και με έμμεσο τρίποντο έριξε η διαφορά στους τέσσερις (29-25).Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν σκορ σε αυτό το σημείο με τον Ντότσικα όμως ήταν εμφανές ότι η ζώνη των φιλοξενούμενων είχε αρχίσει να τους ζορίζει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ζόρι εξελίχθηκε σε βραχυκύκλωμα.Η TINKH DIGITAL αγχώθηκε,δεν μπόρεσε να βρει λύσεις επιθετικά και επέτρεψε στην OGILVY όχι μόνο να ροκανίσει κι άλλο τη διαφορά αλλά να περάσει και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Χρονόπουλο (35-37) και τον Διακρούση (35-39) τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Χαρακτηριστικό της επιθετικής δυστοκίας των γηπεδούχων αποτέλεσε το γεγονός πως δεν κατάφεραν να σκοράρουν εντός παιδιάς για οκτώμισι ολόκληρα λεπτά (δύο βολές μόνο από τον Μάργαρη).Σε εκείνο το σημείο φώναξε παρόν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους.Ο Μαυρίκιος λοιπόν με δύσκολο τρίποντο στο 1:30 ξεκόλλησε την ομάδα του (38-39) και στη συνέχεια φάνηκε ψύχραιμος και από τη γραμμή των προσωπικών,δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (40-39).

Έτσι λοιπόν μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο το ματς είχε γίνει πια ντέρμπι.Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει και ήταν φανερό ότι ένα σουτ ή μια λάθος πάσα θα έκρινε το αποτέλεσμα.Από τη μια πλευρά ο Μαυρίκιος συνέχιζε το βιολί του από την άλλη οι Τόλιας,Καραμανής και Τρουντ απαντούσαν (49-48 2:10 πριν τη λήξη).Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο ο Ντότσικας ήταν αυτός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.Αρχικά αιφνιδίασε όλη την αντίπαλη άμυνα και με έξοχη ασίστ βρήκε μόνο του κάτω από το καλάθι τον Μαυρίκιο για τον ένατο συνεχόμενο πόντο του και το 51-48. Στη συνέχεια και αφού ο Κουσούλης αστόχησε σε ένα ακόμη μακρινό σουτ,ξανά ο Ντότσικας με δύσκολο καλάθι υπό πίεση έγραψε το τελικό 53-48 χαρίζοντας στην ομάδα του το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς.

Διαιτητές:Mαραμης,Καλογεράκης

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Σαμπατας Νίκος(αρχηγός THINK DIGITAL):

“Ένα καλό παιχνίδι,τα παιδιά ήταν πολύ καλά,τους είχαμε δει από προηγούμενα ματς και είχαμε διαβάσει τα στατιστικά τους,πιέσαμε λίγο στην άμυνα να κλείσουμε το τρίποντο που είχαν βάλει πολλά.Εμείς κατεβάσαμε πρώτη φορά όλη την ομάδα 12 άτομα και προσπαθήσαμε να κάνουμε αλλαγές,έτσι η διαφορά έμεινε κοντά,παίξανε μια ωραία ζώνη στο β ημίχρονο,μας κρατήσανε πίσω δε βάλαμε τρίποντο και έγινε ωραίο ντέρμπι στο τέλος. Σπρώξαμε,μας σπρώξανε χαρήκαμε πολύ.Πρώτη μας νίκη,καλή πορεία σε όλους.

Διακρούσης Γιώργος(παίκτης OGILVY):

“Ξεκινήσαμε λίγο στραβά,στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήμασταν καλοί,χάσαμε,μετά πιέσαμε στην άμυνα όλα τα παιδιά με όρεξη, το φτάσαμε,ήταν ένα ματς πολύ κλειστό,πήγε κοντά στο σκορ και νίκησαν στις λεπτομέρειες.Όλα καλά να είμαστε καλά να συνεχίσουμε,είναι ακόμα αρχή,όλα τα παιδιά προσπάθησαν πολύ και συνεχίζουμε”.