67 - 74

29/11/2018 21:40 Commercial League A 18/19 5 40'

ThinkDigital1520151767
Kaizen Gaming 21825171474

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της THINK DIGITAL GROUP (TDG) (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της STOIXIMAN 2, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομματι ο ρυθμός πολύ γρήγορος από την αρχή με γρήγορες τελικές επιλογές και απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 7 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι παρέμεινε ίδιο, η STOIXIMAN συνέχισε να ψάχνει τα ελεύθερα σουτ απέναντι στην ζώνη και με τρίποντο του Κοντού Θ. πέρασε μπροστά, οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, η THINK DIGITAL γύρισε σε ζώνη 3 – 2 και η περίοδος με buzzer beater του Τσαμπαθώνη Γ. έκλεισε με σκορ 15 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα, η THINK DIGITAL συνέχισε να επιβάλλει φρενήρη ρυθμό και είχε τον Μαυρίκιο Ν. σε καλή επιθετικά μέρα, η STOIXIMAN συνέχισε να κυκλοφορεί καλά την μπάλα απέναντι στην ζώνη και έχοντας πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ διατήρησε προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 23 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο 2ο μισό της περιόδου και πάλι οι παίκτες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, η παραγωγή από assist ανέβηκε αισθητά, οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Τζίμα Κ. πήραν διαφορά 3 κατοχών, οι αντίπαλοι τους με διαδοχικά κλεψίματα του Μάργαρη Β. και αιφνιδιασμούς αντέδρασαν, αλλά το ημίχρονο τελικά έκλεισε με σκορ 35 – 43.

Στο υπόλοιπο του Αγώνα το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την STOIXIMAN να ανεβάζει επανειλημένως το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι αλλά οι παίκτες της THINK DIGITAL δεν το έβαλαν κάτω και δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα συνέχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς και να βρίσκουν λύσεις, ροκανίζοντας αργά αλλά σταθερά την διαφορά σε 2 κατοχές με το σκορ να διαμορφώνεται σε 62 – 68 με 3′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με την πολύτιμη συμβολή και εμπειρία του Χριστόπουλου Α. έκαναν ένα run 4 – 0 και ξαναπήραν προβάδισμα 3+ κατοχών την οποία και διατήρησαν έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος Ν. με 38 (1) και Μάργαρης Β. με 23 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοντός Θ. με 18 (2) και Τζίμας Κ. με 15 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μακρής Γ., Δελδήμος Β.