29/01/2017 16:00 League B1 16/17 40'

Team1234OTT
Toolsat S.A.131113101360
Φ.Σ.Α.12141471865

Σε έναν αγώνα μεταξύ της TOOLSAT και του ΦΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο ομάδες μπήκαν ενέργεια αλλά με χαμηλά ποσοστά, με τις άμυνες να έχουν πρώτο λόγο στα πρώτα 3 λεπτά, αλλά σιγά σιγά οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να λύνονται επιθετικά και το σκορ να είναι 6–7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να δείχνουν υπομονή, να κυκλοφορούν την μπάλα, να μένουν κοντά και το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 13 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τον ΦΣΑ να περιορίζεται σε στατικά μακρινά σουτ και να μην έχει καθαρές επιλογές απέναντι στην ζώνη, σε αντίθεση με την Toolsat η οποία πόσταρε συστηματικά τους ψηλούς της με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 22 – 16. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, να βρίσκουν διαδοχικές λύσεις με πρωταγωνιστές τους Λουλούδη Χ. και Παυλίδη Χ., οι παίκτες του ΦΣΑ να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και να κάνουν αρκετά αβίαστα λάθη με αποτέλεσμα διαφορά να ανέβει σε 3 κατοχές. Στα τελευταία 3 λεπτά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, άσκησαν full press, έβγαλαν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και πίεσαν για αιφνιδιασμούς, βρίσκοντας εύκολα καλάθια, μειώνοντας, ισοφαρίζοντας και περνώντας μπροστά κάνοντας ένα συνολικό run 10 – 0, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με τους παίκτες να βγάζουν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου μένοντας κοντά στο σκορ, με την Toolsat όμως να αρχίζει να φορτώνεται με φάουλ (με τους Παυλίδη Χ. και Καλλιβρούση Ν. με 3 φάουλ έκαστος), αλλά σιγά σιγά το γρήγορο τέμπο άρχισε να ευνοεί και πάλι την ομάδα του ΦΣΑ με το σκορ να είναι 26 – 31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, ψάχνοντας τις ελεύθερες επιλογές και αρχίζοντας να ζεσταίνονται και από την γραμμή των 3 πόντων, με τους φιλοξενούμενος όμως να συνεχίζουν να έχουν καλύτερη παραγωγή από assist και ασκώντας press στα τελευταία 3 λεπτά (και πολύ καλό παιχνίδι από τους Θεοχάρη Κ. και Τσίγκρα Α.) πήραν προβάδισμα 10 πόντων. Παρόλα αυτά στα τελευταία 2 λεπτά η ομάδα της Toolsat και αυτή με τη σειρά της με πρωταγωνιστές και στις δύο πλευρές του γηπέδου τον Λουλούδη Χ. μείωσαν εκ νέου σε 4 πόντους και η περίοδος τελικά να κλείνει με σκορ 37 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Toolsat με γκολ φάουλ του Λουλούδη Χ. ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με drive του Σπυράτου Γ. στο πρώτο λεπτό, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ κυρίως επιθέσεις, τις δύο ομάδες να βγάζουν μεγάλη ενέργεια αμυντικά με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν και το σκορ να είναι 44 – 42 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια ο αργός ρυθμός άρχισε να ευνοεί την ομάδα της Toolsat, η οποία είχε μεγαλύτερο προσανατολισμό επιθετικά, ποστάροντας συστηματικά τον Παυλίδη Χ. (ο οποίος έδωσε λύσεις τόσο με σκορ όσο και με assist) με αποτέλεσμα η ομάδα του να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών αλλά και πάλι οι παίκτες του ΦΣΑ αντέδρασαν και με μεγάλο πρωταγωνιστή και στις δύο πλευτές του γηπέδου τον Τσίγκρα Α. κατάφεραν να μειώσουν και να περάσουν και πάλι μπροστά με το σκορ να είναι 47 – 47 με ένα λεπτό για λήξη και 47 – 47 με 36” για λήξη και κατοχή για Toolsat. Στα τελευταία 36” και οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία να πάρουν την νίκη αλλά χωρίς αποτέλεσμα με συνέπεια το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή με καλύτερα πατήματα και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς πήραν από νωρίς προβάδισμα 2 κατοχών αλλά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο τρίποντο του Θεοχάρη Κ. και αμέσως μετά γκολ φάουλ του Μάγλου Μ. κατάφεραν να περάσουν μπροστά, με το σκορ 51 – 53 με 1 λεπτό για λήξη και 53 – 53 με 47”, όπου και πάλι οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα με συνέπεια το παιχνίδι οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση.

Στην 2η Παράταση και πάλι οι δύο ομάδες με ενέργεια και μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης με τους γηπεδούχους να ασκούν full press στα τελευταία 2 λεπτά και το σκορ να είναι 57 – 57 με 1 λεπτό για λήξη και 57 – 57 με 15” και κατοχή για ΦΣΑ, στην οποία ο Τσανάκας Α. είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του αλλά τελικά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί σε τρίτη παράταση.

Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΦΣΑ ξεκίνησαν με ένα mini run 4 – 0 στα πρώτα 2 λεπτά, με τους παίκτες της Toolsat να αντιδρούν και να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 60-65 με ενάμιση λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο 1:30” οι γηπεδούχοι άσκησαν και πάλι press, με τα πόδια των παικτών και των δύο ομάδων όμως να έχουν βαρύνει, με αποτέλεσμα οι άμυνες στο τελευταίο λεπτό να έχουν τον πρώτο λόγο, καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρει να σκοράρει, η ομάδα του ΦΣΑ να διατηρεί προβάδισμα 2 κατοχών και να παίρνει τελικά μία πολύ δύσκολη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λουλούδης Χ. με 23 (1) και Παυλίδης Χ. με 17 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μάγλος Μ. με 26 και Τσιγκράς Α. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.