62 - 65

01/04/2024 20:30 Commercial League A 23/24 16 40'

Tsakos Group2014171162
Στεργίου2212112065

Και τη νίκη και την κάλυψη της διαφορά από την ήττα της με δύο πόντους στον πρώτο γύρο πέτυχε να καλύψει η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ με το 62-65 εις βάρος της ομάδας του TSAKOS GROUP. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-4 και έριξε τους αντιπάλους της στο 4-5, ενώ και σε πιθανή ισοβαθμία θα υπερτερεί! Όπως και ο πρώτος αγώνας έτσι και τώρα ο αγώνας ήταν μεγάλο ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Άμυνα man to man σε όλο τον αγώνα επιλέξανε και οι δύο ομάδες, οι οποίες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα τον αγώνα. Η ομάδα TSAKOS GROUP είχε σαν όπλο το περιφερειακό σουτ, ενώ η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ ήταν πιο δυνατή κοντά στο καλάθι, και οι δύο πάντως έβρισκαν το δρόμο και είχαν το εύκολο σκορ για το 20-22 του δεκαλέπτου.

Οι άμυνες προσαρμόστηκαν καλύτερα στην συνέχεια, με το παιχνίδι να παραμένει όμορφο αλλά να ανεβαίνει σε ένταση. Η TSAKOS GROUP ξεκίνησε από νωρίς να έχει θέματα με τα φάουλ, αλλά και μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση (σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες της) για το 34-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η TSAKOS GROUP κατάφερε να διατηρήσει την ένταση στην άμυνα της και να πετύχει κάποια εύκολα καλάθια με καλή κυκλοφορία. Η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση (48-42).

Όμως το σκηνικό άλλαξε στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Η TSAKOS GROUP έβγαλε κάποιες εντάσεις που δεν ήταν στο συμφέρον της (πάντα δε συμφέρει την ομάδα που κερδίζει) ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ άρχισε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και όσο μείωνε τη διαφορά τόσο ανέβαινε η ψυχολογία τους και η νευρικότητα των αντιπάλων τους. Τα τρίποντα του Χατζόπουλου ήταν αυτά που έδωσαν τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ.

Μαυράκης, Τσενές και Χατζόπουλος τριάδα φωτιά για τους νικητές,  Κιμπάρογλου και Τσάουσης  οι καλύτεροι της TSAKOS GROUP.