48 - 34

21/02/2023 20:30 Commercial League A 22/23 4 40'

Tsakos Group412151748
ΑΔΜΗΕ61341134

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της ΑΔΜΗΕ, η πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-34.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες που των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσω να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα χωρίς όμως να έχουν την επιθυμητή για αυτούς παραγωγικότητα και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 2-4. Στη συνέχεια οι πολύ καλές άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν αφού οι παίκτες δυσκολεύονται να διασπάσουν την άμυνα ζώνης. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 4-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν πολύ καλύτερες επιθετικά και δείχνοντας διάθεση είχαν φέρει το σκορ στην ισοπάλία των 12 πόντων στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως παρά τις όποιες επιθετικές δυσκολίες που εμφανιζόταν για τη διάσπαση της αντίπαλης άμυνας οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα τρίποντο να ξεχωρίσουν στο τέλος του πρώτου ημιχρονου (16-19).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες εμφανίστηκαν αναδιοργανωμένοι και με ιδιαίτερη διάθεση να διεκδικήσουν τον αγώνα. Μέσα σε ένα κλίμα μεγάλων μαχών το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 19-23. Στη συνέχεια όμως οι ισορροπίες άλλαξαν με τους παίκτες της Tsakos Group, να σημειώνουν τρίποντα και  να καταφέρουν να αποσπάστούν από τους αντιπάλους τους και να έχει το πρώτο λόγου για την κατάκτηση της νίκης 31-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ, μπήκα με σκόπο να διεκδικήσουν τον αγώνα και κατάφεραν να μειώσουν  την διαφορά απο τους αντιπάλους τους με το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα να είναι 34 29. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ποι φιλοξενούμενοι κατέβασαν την διαφορά στους 3 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν με τρίποντο και έτσι να κόψουν από τους αντιπάλους τους τις όποιες ελπίδες για τη διεκδίκηση της νίκης