Tsakos Group1617111660
Σ.Υ.Τ.Α.69141746

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Tsakos Group και της ΣΥΤΑ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-44.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους προσωπική. Οι παίκτες και από τις 2 πλευρές ξεκίνησαν δυναμικά και εκτελούσαν πολλά ελευθέρα σουτ  χωρίς ιδιαίτερη αποτελεσματικότητα και το σκορ ήταν 7-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9 πόντων και πήραν δυναμικό προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-6.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρά την 3λεπτη αστοχία τους, μείωσαν τη διαφορά στο μισό, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι και το σκορ ήταν  18-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Tsakos Group με επιθετικό ξέσπασμα κυριάρχησαν στον αγώνα σκοράροντας αλλεπάλληλους πόντους κλείνοντας χώρους στην άμυνα τους ταυτόχρονα φτάνοντας σε double score, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-15.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις ένα καλάθι, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους  να μειώσουν τη διαφορά, και το σκορ ήταν 35-21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, εκτελέστηκαν αρκετές βολές που ενίσχυσαν την αλλαγή του σκορ από αμφότερες πλευρές  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 44-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της ΣΥΤΑ ξεκίνησαν με 5 πόντους όπου χρειάστηκε time out από τους αντίπαλους ώστε να κόψουν το ρυθμό. Από αυτό το σημείο, η αντεπίθεση τους σταμάτησε και δεν κατάφεραν να γίνουν ανταγωνιστικοί και το σκορ ήταν 51-38 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, η απόσταση στο σκορ δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κυνηγήσουν κάτι παραπάνω στον αγώνα με τον αγώνα να λήγει με σκορ 60-44.