Tsakos Group112118959
Lavipharm862723

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Lavipharm οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-23.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επιστράτευσαν άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι αν και για 3 λεπτά αντιμετώπισαν αστοχία κατάφεραν να έχουν σερί 4 πόντων και το σκορ ήταν 7-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γρήγορες επιθέσεις κράτησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι που με σερί 8 πόντων έφτασαν τη διαφορά στα διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 22-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι επί 3 λεπτά αδυνατούσαν να σκοράρουν ,βλέποντας την σε βάρος τους διαφορά να αυξάνεται με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-14.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι ομάδες εμφανίστηκαν πιο νωθρές επιθετικά και δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν αντίστοιχη παραγωγικότητα με τα προηγούμενα δεκάλεπτα και το σκορ ήταν 37-16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Lavipharm, έμειναν στο 0 για 5 λεπτά, και έχασαν την όποια είδους επαφή με τους αντιπάλους τους, μένοντάς εκτός της διεκδίκησης του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 50-16.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Tsakos Group με σερί 4 πόντων αυξήσαν τη διαφορά τους και εκμεταλλευτήκαν την αντίπαλη 3λεπτη αστοχία και το σκορ ήταν 56-21 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι παίκτες ήταν χαλαροί χωρίς κάποια ανάγκη να διεκδικηθεί κάτι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 59-23.