Tsakos Group12613738
Real Consulting SA5581331

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Real Consulting η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-31.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να προσαρμοστούν πιο πετυχημένα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Στην πράξη οι ομάδες ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 4-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ όπου αν και είχαν αρκετά λάθη στις πάσες τους με ένα σερί 6 πόντων κατάφεραν να θέσουν τις βάσεις για το προβάδισμα τους, το 12-5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες όμως ήταν άστοχες και μέχρι να φτάσουμε στα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν στο ισχνό 2-2. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα σερί 6 πόντων που τους βοήθησε να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά. Η συνολική παραγωγικότητα θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αλλά η αστοχία τους κάτω από το καλάθι και από τις 2 πλευρές, τους εμπόδισε σε αυτό και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 18-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός,με τους παίκτες της Real Consulting να κάνουν προσπάθειες να μειώσουν τη διαφορά χωρίς όμως να το καταφέρνουν αφού δλεχτηκαν ξανά ένα σερί 6 πόντων το οποίο διαμόρφωσε το 24-13 στό 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά τους εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενοι και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 31-18.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο χαρακτήρας του ήταν διαδικαστικός λόγω της διαφοράς ανάμεσα τους. Η ιστορία το επιβεβαίωσε αφού η κούραση που είχαν και οι 2 πλευρές τους περιόρισε στο να σημειώσουν συνολικά 6 πόντους με την έλευση του πρώτου μισού (35-20). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους όπου με επιτυχία κατάφεραν να μαζέψουν το σκορ βγάζοντας παλμό στο τέλος.