09/03/2020 22:00 Shipping League 19/20 12 40'

Tsakos Group1016140949
Pioneer0416101242

Γήπεδο Βυζαντινού Αλίμου
Megalis Tou Genous Scholis 10, Alimos 174 56, Greece

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα του TSAKOS GROUP κατάφερε να επικρατήσει με 49-42 της ομάδας της PIONEER πετυχαίνοντας  την 3η της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα. Η παρουσία του κόουτς Καμαριώτη Θανάση έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους, οδηγώντας τους σε μια σημαντική νίκη.

Μετά το αρχικό 0-2 της PIONEER (μοναδικό προβάδισμα) με καλάθι του Καραβασίλη η TSAKOS πήρε τα ηνία του αγώνα. Με τον Διαμαντή να κυριαρχεί στην πρώτη περίοδο (έχοντας 3 ασίστ και 2 καλάθια, συμμετέχοντάς και στους 10 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο) και την πιεστική άμυνα man to man να κάνει δύσκολη την επίθεση της PIONEER η TSAKOS GROUP πήρε τα ηνία. Το «φτωχό» 10-4 της πρώτης περιόδου έδινε το προβάδισμα στην TSAKOS GROUP.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 21-5 με καλάθια του Κορωναίου. Ο τραυματισμός όμως του Κιμπάρογλου στο 2ο δεκάλεπτο στέρησε από δύναμη μέσα στη ρακέτα τους γηπεδούχους, με την PIONEER να το εκμεταλλεύεται και με σκορ από την περιφέρεια (3 τρίποντα με τους Γεροβασίλη, Χρυσίνα και Καρακωνστάντη) να μειώνουν στο -6 στο ημίχρονο (26-20).

Ο Κιμπάρογλου έσφιξε τα δόντια και βοήθησε την ομάδα του στο 2ο ημίχρονο, αν και το πρόβλημα στο πόδι του ήταν εμφανές. Δικά του καλάθια όμως έφεραν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη  (34-24), με το Διαμαντή όμως να είναι αυτός που ξεχώρισε στην 3η περίοδο. Η PIONEER με τον Καρακωνσταντή να πετυχαίνει όμορφα καλάθια κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, με τη διαφορά να μένει στο +10 (40-30).

Ένα μικρό σερί 0-6 για τη PIONEER έκανε και πάλι ντέρμπυ τον αγώνα. Η άμυνα των φιλοξενούμενων μπλόκαρε τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να μειώνεται μέχρι και τους 3 πόντους με τρίποντο του Καραβασίλη στα 2.18’’ για το ματς (44-41), με τον Αθανασίου όμως να πετυχαίνει το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα για το +6 (47-41), απατώντας άμεσα (2.00’’). Στο λίγο χρόνο που έμεινε η PIONEER δεν κατάφερε να πλησιάσει με την TSAKOS GROUP να παίρνει μια δίκαιη νίκη.

Οι Κιμπάρογλου  (9 πόντοι, 18 ριμπάουντ) και Διαμαντής (16 πόντοι, 7 ασίστ και 9 ριμπάουντ)  οι κορυφαίοι για τους νικητές. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Κορωναίος και Αθανασίου. Οι Κόκκαλης, Χρυσινας και Γεροβασίλης οι καλύτεροι της PIONEER.

Διαιτητές : Γεραμιός, Αυγερινός.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Διαμαντής Απόστολος (Αρχηγός TSAKOS GROUP):

” Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Προηγούμασταν από την αρχή. Πήγαμε καλά στην άμυνα. Κάναμε καλά τη δουλειά μας, ότι μας είχε πει ο κόουτς. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ και το ρυθμό. Ήμασταν σοβαροί όταν οι αντίπαλοι πλησίασαν κοντά και όντας προσηλωμένοι πετύχαμε το στόχο μας.”

Καρακωνσταντής Γεώργιος (Παίκτης PIONEER):

” Το παλέψαμε όσο μπορούσαμε. Ήταν πιο αθλητικοί οι αντίπαλοι. Είχαν περισσότερες ανάσες στο τέλος. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες.”