70 - 62

06/11/2017 21:30 Super League B 17/18 40'

UCI1712192270
Chronotechnica Dinosaurs819122362

Στον Αγώνα μεταξύ της UCI και των DINOSAURS B.C., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά αλλά κάπου εκεί η UCI πίεσε για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 9 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες ζεστάθηκαν και λύθηκαν επιθετικά, βελτιώνοντας τα ποσοστά τους και από την γραμμή των 3 πόντων αλλα΄οι γηπεδούχοι συνέχισε να βρίσκει περισσότερες λύσεις από αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition κλείνοντας την περίοδο με σκορ 17 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι DINOSAURS μπήκαν με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση και μαχητικότητα, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, τις μετέτρεψαν και αυτοί σε αιφνιδιασμούς και έκαναν run 9 – 2 με αποτέλεσμα το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 23 – 19. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και είχαν καλή παραγωγή από assist αλλά και οι αντίπαλοι τους με 2 σερί τρίποντα του Μουρμούρη Π. ισοφάρισαν, οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές, ο Μουρμούρης Π. στο τελευταίο λεπτό αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις αλλά και πάλι η UCI με δύο επιθετικά ριμπάουντ στο 2ο λεπτό πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, οι DINOSAURS όμως συνέχισε να δείχνει μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά αλλά μπροστά βασίστηκε κυρίως σε προσωπικές ενέργειες χωρίς καλά ποσοστά με το σκορ να είναι 40 – 31 στα πρωτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου ο ρυθμος ανέβηκε και πάλι με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, κάτι όμως που ευνόησε και πάλι τους γηπεδούχους οι οποίοι με διαδοχικές εντυπωσιακές baseball assist του ΤΖΙΓΚΟΥΝΑΚΗ Α. πήραν προβάδισμα 10+ πόντων και η περίοδος έκλεισε με σκορ 28 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν το ίδιο αγωνιστικό πρόσωπο και η UCI να διατηρεί προβάδισμα 3+ κατοχών μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι DINOSAURS έδειξαν μεγάλη ψυχή και μαχητικότητα, δεν άφησαν το παιχνίδι, αργά αλλα΄σταθερά μείωσαν σε 2 κατοχές και με εύστοχο τρίποντο του ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Χ. και μείωσαν σε μία κατοχή αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο ΝΤΑΛΑΜΠΙΡΑΣ Γ. απάντησε με δικό μου τρίποντο και η ομάδα του κατάφερε να διατηρήσει καθαρό μυαλό και με κρίσιμες λύσεις από τον ΣΤΡΑΤΗΓΑΡΕΑ Π. διατήρησε διαφορά 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Κ. με 26 (1) και ΝΤΑΛΑΜΠΙΡΑΣ Γ. με 12 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΠΟΤΟΖΗΣ Μ. με 17 (1) και ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Θ. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Σελληνάς