56 - 67

23/01/2017 21:30 League B2 16/17 40'

UCI617132056
Kaizen Gaming1621102067

Σε έναν αγώνα μεταξύ της UCI και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές, με βιαστικές επιθέσεις και χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά, με το σκορ να είναι 4–4 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι δύο ομάδες βελτιώθηκαν επιθετικά, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες, με τον ρυθμό του αγώνα να παραμένει γρήγορος, τα ποσοστά όμως να παραμένουν χαμηλά, τις δύο ομάδες να επιλέγουν πολλά μακρινά σουτ μέχρι τελευταία δύο λεπτά, όπου οι φιλοξενούμενοι άσκησαν full press με αιχμή τον Πιαλόγλου Α. και έκαναν ένα run 10 – 0 κλείνοντας την περίοδο με σκορ 6–16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εκτελέσουν τα συστήματα τους, αλλά και πάλι οι άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο με τους παίκτες να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ, την Stoiximan να έχει χάσει την συγκέντρωσή της, η UCI να ευνοείται από το αργό τέμπο και το σκορ να είναι 13 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν και πάλι με διαδοχικά κλεψίματα, αιφνιδιασμούς και isos του Χριστόπουλου Α. να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με τους γηπεδούχους να γυρίζουν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, βγάζοντας άμυνες αλλά συνεχίζοντας να έχουν επιθετικό πρόβλημα μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά, όπου άρχισαν και αυτοί να να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, βρίσκοντας εύκολα καλάθια αλλά και τους παίκτες της Stoiximan να ζεσταίνονται και από την γραμμή των 3 πόντων διατηρώντας προβάδισμα 3+ κατοχών και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 23 – 37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις, αλλά με την Stoiximan και πάλι να έχει καλύτερα πατήματα από την αρχή καθώς και καλό ρυθμό και ποσοστά απέναντι στη ζώνη, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι δεν είχαν καλό spacing και καθαρές τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 27 – 44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της UCI άρχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής, έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητα και έλεγξαν τα ριμπάουντ, βελτίωσαν την εκτέλεση της ζωής τους και πίεσαν για αιφνιδιασμούς ενώ στο σετ σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και είχαν καλή παραγωγή από assist, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 8–0 και να μειώσουν σε 9 πόντους, με τους παίκτες της Stoiximan να περιορίζεται σε στατικά μακρινά σουτ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 36 – 47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και έδειξαν μαχητικότητα από την αρχή, με την UCI να συνεχίζει να εκτελεί πολύ καλά την ζώνη της και με 4 βολές του Ηλιόπουλου Κ. μείωσε σε 7 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ η ομάδα της Stoiximan είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα (χωρίς κίνηση μακριά από τη μπάλα), με αποτέλεσμα να δει την διαφορά να πέφτει σε 2 κατοχές στα πρώτα 3 λεπτά. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δυναμώνουν την άμυνα τους ενώ ξεκόλλησαν και επιθετικά με 5 σερί πόντους του Λασκαρίδη Γ., με το σκορ να είναι 48 – 56 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα και να μην αφήνουν το παιχνίδι, αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, ενώ οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξαναβρίσκουν την συγκέντρωση τους, ελέγχοντας και πάλι το τέμπο του αγώνα, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Δασκαλάκη Γ. και διατήρησαν προβάδισμα 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ηλιόπουλος Κ. με 18 (1) και Αμπατζίδης Η. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δασκαλάκης Γ. με 11 και Λάσκαρης Γ . με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.