57 - 44

14/05/2018 21:30 Play Off Minor Super League 17/18 40'

UCI1121091657
ThinkDigital0912071644

Το 1 – 0 στην σειρά έγινε το βράδυ της Δευτέρας 14/05 στο κλειστό της ελληνογερμανικής αγωγής με την ομάδα της UCI να φεύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα απέναντι στην μαχητική Think Digital. Το ματς το ήλεγχε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του η γηπεδούχος ομάδα, αλλά σίγουρα οι φιλοξενούμενοι θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους στον 2ο αγώνα.

Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν θέλοντας να δείξουν πιο είναι το αφεντικό στην σειρά. Η άμυνα τους ήταν αρκετά πιεστική, ενώ το ένα εύστοχο τρίποντο του Νταλαμπίρα και το άλλο του Αμπατζίδη κατάφεραν να βάλουν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους με 6 – 2. Στην συνέχεια οι παίχτες της TGD ξεπέρασαν  το νευρικό τους ξεκίνημα και με επίσης καλή άμυνα ζώνης και ένα δίποντο από τον Μαυρίκιο και ένα τρίποντο από τον Ντότσικα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 6 – 7. Με το προβάδισμα να εναλλάσσεται, στο τέλος ένα δίποντο από τον νεοεισελθών Τσιγκουνάκη διαμόρφωσε το σκορ του δεκαλέπτου που ήταν 11 – 9 υπέρ της UCI.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πάλι πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ και με ένα σερί 11 – 1 ξέφυγαν στο σκορ. Αυτό το εξαιρετικό ξεκίνημα οφείλεται κυρίως στην πολύ καλή απόδοση του Τσιγκουνάκη που εκτός από τους 7 πόντους που πέτυχε σε αυτό το διάστημα έστηνε υποδειγματικά την ομάδα του στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι φανερά αποδιοργανωμένοι δεν μπορούσαν με τίποτα να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους παρα τις αλλεπάλληλες αλλαγές στο ρόστερ και στα μαρκαρίσματα. Όσο περνούσε ο χρόνος στο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμενε το ίδιο με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 32 – 21.

Στην 3η περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες. Ο ρυθμός που είχε η ομάδα της UCI κάπου ανακόπηκε από την αντίπαλη άμυνα αλλά παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να μειωθεί η διαφορά σημαντικά. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα μιας και η βασική επιθετική τους αιχμή, ο Μαυρίκιος ήταν καλά κλεισμένος από την αντίπαλη άμυνα. Έτσι στο τελείωμα του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 41 – 28 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο οι παίχτες της TGD τα έπαιξαν όλα για όλα. Σιγά σιγά άρχισαν  να μαζεύουν την διαφορά χάρις κυρίως τις ατομικές ενέργειες του Μαυρίκιου ο οποίος προσπαθούσε πότε στον αιφνιδιασμό και πότε σε set παιχνίδι να απειλήσει. Έτσι φτάσαμε στο σημείο όπου το σκορ έγινε 45 – 41 χάρις ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Μαυρίκιο. Ο coach Κιτσούλης κάλεσε εσπευσμένα time out και με τις φωνές του κατάφερε να αφυπνίσει την ομάδα του. Ο ψύχραιμος Τσιγκουνάκης ανέλαβε να βγάλει το φίδι από την τρύπα πάντα βέβαια με την βοήθεια πότε του Φιλίππου και πότε του Διορέλη Α. Έτσι στο τέλος οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά και κατάφεραν να φύγουν νικητές με σκορ 57 – 44.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Τσιγκουνάκης με 23 πόντους και 7 ασίστ και ο Φιλίππου με 13 και 11 ριμπάουντ. Για την ομάδα της TGD ο Μαυρίκιος ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους.

Διαιτητές : Σελλήνας, Μακρής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Φιλίππου Αθανάσιος (Παίχτης UCI) : “Ήταν ένα καλό παιχνίδι. Ήμασταν καλοί στην άμυνα. Κάναμε το 1ο βήμα και πάμε για το 2 – 0.”

Σαμπατάς Νικόλαος (Αρχηγός Think Digital) : “Δυνατό ματς. Πρώτος αγώνας. Ανήκαμε πολύ απροετοίμαστοι στο πρώτο ημίχρονο. Καταφέραμε στο δεύτερο να ισορροπήσουμε, αλλά δεν πλησιάσαμε τελικά. Καλά παίξανε τα παιδιά, δυνατά τους περιμένουμε για το επόμενο. Καλή συνέχεια.”