UCI vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

14/01/2019 21:40 Super League A 18/19 9 40'

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της UCI και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά, βασίστηκαν σε προσωπικές κυρίως ενέργειες και το σκορ ήταν 3 – 1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα και έκαναν ένα run 6 – 0 ενώ παράλληλα γύρισαν σε ζώνη με τους αντιπάλους τους να απαντάνε με δικό τους run 4 – 0, οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 5.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η UCI ξαναγύρισε σε man, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ επιθέσεις, οι γηπεδούχοι με 6 σερί πόντους του Στρατηγαρέα Π. πήραν διψήφιο προβάδισμα αλλά ο ΔΣΑ με 2 σερί τρίποντα των Παπαγιαννόπουλο Ν. και Μιντζιά Α. μείωσε σε 21 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 2 ακόμα τρίποντα των Παπαγιαννόπουλο Ν. και Μιντζιά Α. έκαναν run 8 – 1, οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή αργός ρυθμός στο παιχνίδι, με τις άμυνες όμως να γίνονται όλο και πιο physical και να κυριαρχούν ενώ παράλληλα δεν έλειψαν και οι εντάσεις, τα ποσοστά ήταν χαμηλά, ο ΔΣΑ πέρασε μπροστά και το σκορ 24 – 28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run ανεβάζοντας την διαφορά σε 9 πόντους, με την UCI όμως να αντιδρά τρέχοντας σε αιφνιδισμούς και με assist του Ηλιόπουλου Κ. έκανε run 8 – 0 αλλά με τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. η περίοδος έκλεισε με σκορ 34 – 39.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να εκτελούν από την γραμμή των 3 πόντων και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 38 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες του ΔΣΑ κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έπαιξαν καλό και οργανωμένο μπάσκετ και με 2 τρίποντα του Μιντζιά Α. πήραν διαφορά 10+ πόντων, οι παίκτες της UCI βγήκαν εκτός ρυθμού και σκόραραν μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά, με αποτέλεσμα η ομάδα του ΔΣΑ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φιλίππου Α. με 14 και Στρατηγαρέας Π. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μίντζιας Α. με 19 (5) και Παπαγιανόπουλος Ν. με 13 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζαγούρης Λ., Δημητρόπουλος Δ.