08/05/2019 21:45 Play Off Minor Super League 18/19 40'

UCI1313191257
EY1410131047

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της UCI και της EY, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η UCI μπήκε με καλύτερα πατήματα και ρυθμό, ενώ παράλληλα επέβαλε γρήγορο παιχνίδι, με το σκορ να είναι 8 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η ΕΥ ζεστάθηκε και αυτή, ακολούθησε το γρήγορο παιχνίδι και βρήκε λύσεις σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κάνει run 5 – 12 και να περάσει μπροστά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό, γρήγορο και καθαρό μπάσκετ ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck στο 2ο Δεκάλεπτο, το τέμπο έμεινε καλό, οι άμυνες κθαρές και το σκορ διαμορφώθηκε σε 26 – 24 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο και 4ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες της UCI με πιο ομαδικό μπάσκετ και καλύτερη παραγωγή από assist αργά αλλά σταθερά έκτισαν μία διαφορά 3 κατοχών, με τους παίκτες της ΕΥ να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν και να δουν την ομάδα της UCI να παίρνει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Καραπαπάς Χ.