29/10/2018 21:30 Super League A 18/19 1 40'

Team1234OTT
UCI10101115955
Moore11111113551

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Μετά από μια δυνατή και αμφίρροπη αναμέτρηση,στην οποία μάλιστα χρειάστηκε και έξτρα πεντάλεπτο για να βγει νικητής,η ομάδα της UCI κατάφερε τελικά να πάρει το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα για τη νέα χρονιά.

Οι δύο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν νευρικοί  στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προσπάθησαν να βρουν σκορ μόνο με κάποιες ατομικές ενέργειες των παιχτών τους με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με χαμηλό σκορ    (10-11).

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τις άμυνες να σκληραίνουν πιο πολύ και τους παίχτες της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ να προσπαθούν να περάσουν όλο και περισσότερο τη μπάλα κοντά στο καλάθι όπου ο Κοντοπυράκης δυσκόλευε αρκετά τους αντίπαλους ψηλούς.Οι τυπικά γηπεδούχοι έσπασαν το ρόδι έξω από τα 6.75 δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Νταλαμπίρα φέρνοντας το ματς στα ίσα (20-20).

Ούτε στο δεύτερο μέρος άλλαξε κάτι στην εικόνα των δύο ομάδων και φαινόταν ότι παρακολουθούμε ένα παιχνίδι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες.Παρόλο που η UCI έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου τέσσερα λεπτά,έδειξε να μην χάνει το σφυγμό της,έβαλε τις κρίσιμες βολές και μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια αλλά το τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο(46-46).

Και οι δύο ομάδες άξιζαν τη νίκη,στην παράταση όμως οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο αποφασισμένοι, μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και ταυτόχρονα εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Ανδρόνικος συμπλήρωσε φάουλ και ο Κοντοπυράκης έπρεπε να βγει για λίγες ανάσες.Το πολύ δύσκολο σουτ τριών πόντων του Καρύτσα στα 57 δευτερόλεπτα έφτασε τη διαφορά στο +8 (55-47) σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρώτη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητές:Μακρής,Δέλδημος