26/11/2018 21:40 Super League A 18/19 5 40'

UCI1417142065
Ποσειδωνία1821252185

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Super League πάτησε η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ (με ματς περισσότερο) μετά τη νίκη της επί της UCI με 85-65.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα και έδειξαν ότι ήθελαν να ξεπεράσουν το στραβοπάτημα της προηγούμενης αγωνιστικής και να επανέλθουν γρήγορα στις επιτυχίες.’Ετσι, με ένα 2-12 στην πρώτη περίοδο μετέτρεψαν γρήγορα το 7-2 σε 9-14 με δύο εύστοχα τρίποντα του Παπασταθόπουλου και έξι πόντους του Μειδάνη 1:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.Μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες ευστόχησαν σε τέσσερις διαδοχικές επιθέσεις και η περίοδος έκλεισε στο 14-18.

Με άμυνες man-to-man και αρκετές αλλαγές στην πεντάδα τους ξεκίνησε η β΄περίοδος για τους δύο αντιπάλους.Για τους γηπεδούχους ο Ηλιόπουλος πρόλαβε γρήγορα γρήγορα να πετύχει 7 πόντους ενώ πολύ καλοί για τους φιλοξενούμενους εμφανίστηκαν οι νεοεισελθόντες Ζάγκας και Δεδούσης που πέτυχαν από εννέα με υψηλά ποσοστά.Με τρίποντο ο Τζιγκουνάκης κατέβασε τη διαφορά στο -6 (31-37) δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως στα εναπομέιναντα δευτερόλεπτα η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση και να σκοράρει με τον Ζάγκα στην εκπνοή για το 31-39.

Από την τρίτη περίοδο και μετά η διαφορά άνοιξε περισσότερο καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι με μεγαλύτερη συχνότητα απ ότι η UCI.Oι τελευταίοι δοκίμασαν ξανά την άμυνα ζώνης 2-3 χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα καθώς η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ με τον Αθανασάκη κύριο εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών πλέον είχε αρχίσει να διευρύνει το προβάδισμά της.Ο Τζιγκουνάκης από την άλλη πλαυρά ήταν πάρα πολύ καλός από τη στιγμή που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και έδωσε λύσεις για την ομάδα του σταματώντας τελικά στους 14 πόντους κάτι που όμως δεν φάνηκε αρκετό για να αλλάξει τη ροή της αναμέτρησης.

Οι Φιλίππου (10 πόντοι-10 ριμπάουντ),Στρατηγαρέας 11(1) και Τζιγκουνάκης 14(1) πάλεψαν για τη UCI ενώ για τους νικητές δεν υστέρησε κανείς αλλά οι Αθανασάκης (22 πόντοι-15 ριμπάουντ),Δεδούσης 19 ,Ζάγκας 13 ήταν ένα κλικ πάνω από τους υπόλοιπους.

Διαιτητές:Ζαγούρης,Ιασωνίδης