59 - 54

03/12/2018 21:30 Super League A 18/19 4 40'

UCI1615181059
DNV128132154

Την τέταρτη νίκη της σε πέντε ματς πέτυχε η ομάδα της UCI με σκορ 59-54 απέναντι στην DNVGL η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα μετά τα τρία νικηφόρα αποτελέσματα που είχε έως τώρα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά και έδειξαν ότι θέλουν να αφήσουν γρήγορα πίσω τους την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης και επιδεικνύοντας μια αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία,είχαν ήδη προλάβει να σκοράρουν και οι πέντε παίκτες της UCI που ξεκίνησαν τον αγώνα για το 11-2.Από την άλλη οι παίκτες της DNVGL δεν μπήκαν με καθαρό μυαλό στο γήπεδο,έκαναν αρκετά λάθη και βρέθηκαν από πολύ νωρίς να κυνηγάνε στο σκορ.Με τρίποντο του Ζούρντου στα 40” κατάφεραν πάντως να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -4 (16-12).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το β’ δεκάλεπτο.Με βασικό όπλο την άμυνα της η UCI είχε κόψει όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι της με τη ζώνη 2-3 που χρησιμοποίησε ενώ στην επίθεση της βρήκε ελεύθερα μακρινά σουτ με σωστή κυκλοφορία της μπάλας ,τρία εκ των οποίων εύστοχα (2 με τον Νταλαμπίρα και 1 με τον Τζιγκουνάκη) για να κλείσει το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (31-20).

‘Ιδια εικόνα στο ματς και μετά την ανάπαυλα.Η UCI έπαιξε ορθολογικό μπάσκετ ,δεν επαναπαύτηκε στο μαξιλαράκι της διψήφιας διαφοράς και ανεβάζοντας και άλλο την απόδοσή της διεύρυνε το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους είκοσι πόντους 49-29  2:20 πριν τη λήξη του γ’ δεκαλέπτου ,τρέχοντας ένα σερί 11-0 από το 38-29.Ο Τζιγκουνάκης υπήρξε η σοβαρότερη πηγή κινδύνου για την άμυνα της DNVGL πετυχαίνοντας δέκα πόντους σε αυτό το διάστημα από τους συνολικά 14 προσωπικούς.Από κοντά και ο σταθερά καλός σε απόδοση αρχηγός της ομάδας Αθανάσιος Φιλίππου,κυρίως λόγω της αμυντικής του προσήλωσης αλλά και της έφεσης που τον διακρίνει στο επιθετικό ριμπάουντ.Από την άλλη ,οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν ανεπιτυχώς να εξαργυρώσουν τα 11 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που είχαν μαζέψει από τους αντιπάλους τους.

Και εντελώς ξαφνικά η DNVGL,σαν να θίχτηκε ο εγωισμός της  όταν η διαφορά έφτασε στο -20,αποφάσισε να παίξει μπάσκετ.Παίρνοντας ψυχολογία από την πολύ καλή προσωπική άμυνα,μια άμυνα που για πρώτη φορά ένιωσε ο αντίπαλος,άρχισε να μαζεύει σιγά σιγά τη διαφορά.Αρχικά με ένα 0-8 μείωσε σε 49-37 και στη συνέχεια με ένα νέο 0-12 μετέτρεψε το 54-39 σε 54-51 03:10 πριν το τέλος του αγώνα.Οι γηπεδούχοι δεν είχαν απάντηση σε αυτό το ξέσπασμα,έμειναν πέντε λεπτά χωρίς σκορ κάνοντας συνεχόμενα λάθη αλλά και βιαστικές επιλογές.Καλατζής,Μακρής και Αργυρόπουλος ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν σε λιγότερο από δέκα λεπτά να φέρουν στα ίσια ματς είκοσι πόντων.Μετά από κλέψιμο του Αργυρόπουλου ο Μακρής έφυγε στον αιφνιδιασμό για το γκολ-φάουλ και το 55-54 στο 01:30.Ακολούθησαν δύο άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν με τη μπάλα να μπαίνει και να βγαίνει σε τρίποντο του Μακρή από τη γωνία για το προσπέρασμα.Στα 24” ο Νταλαμπίρας διατήρησε την ψυχραιμία του από τη γραμμή σε δύο κρίσιμες ελεύθερες βολές μετά από φάουλ που δέχτηκε για το 57-54.Στην τελευταία επίθεση της DNVGL ο coach Κιτσούλης αποφάσισε να παίξει άμυνα χωρίς φάουλ, ο Καλατζής πήρε το σουτ της παράτασης όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς μπήκε και βγήκε για δεύτερη φορά.

Διαιτητές:Μακρής-Χατζόπουλος