54 - 29

12/11/2018 21:30 Super League A 18/19 3 40'

UCI145171854
Loreal696829

Σε μια εύκολη τελικά επικράτηση για τους γηπεδούχους εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην UCI και τη LOREAL που διεξήχθη στο κλειστό της ελληνογερμανικής αγωγής.

Με ζώνη 2-3 ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες με τη UCI να τη σπάει πολύ γρήγορα με τρίποντα του Φακίτσα και του Νταλαμπίρα ( 6-0 στα 8:12).Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά μπήκαν αρκετά νωθρά στην αναμέτρηση και επιπλέον δεν μπορούσαν να υπολογίζουν σε ιδιαίτερη βοήθεια από τον πάγκο τους καθώς εμφανίστηκαν στο γήπεδο με μόλις έξι παίκτες.Έτσι,με νέο τρίποντο του Νταλαμπίρα 1:40 πριν τη λήξη της περιόδου,οι τυπικά γηπεδούχοι φλέρταραν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (13-4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η LOREAL προσπάθησε να αντιδράσει.Έπαιξε καλύτερα την άμυνα ζώνης,πήρε τα αμυντικά rebounds και με τον Χρονόπουλο να δίνει ανάσες επιθετικά ,κατάφερε να μαζέψει τη μισή διαφορά (19-15).

Δεν μπόρεσε όμως να δείξει το καλό της πρόσωπο και στην τρίτη περίοδο.Η UCI μπήκε πάρα πολύ δυνατά μετά την ανάπαυλα και με ένα 12-0 πήγε τη διαφορά στο +16 (31-15) 5:30 πριν το τέλος.Μια διαφορά που όχι μόνο δεν έχασε ποτέ αλλά όσο πέρναγε η ώρα θα την αύξανε.Ο Φιλίππου ήταν αυτός που έκανε μεγάλη ζημιά σε αυτό το διάστημα καθώς εκτός από τα καλάθια που πέτυχε,ανανέωσε με επιθετικά rebounds τις επιθέσεις της ομάδας του άλλες πέντε φορές,δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Φακίτσα να ξεκινήσει ένα προσωπικό κρεσέντο από τα 6,75.

Μολονότι φαινόταν πως η τελευταία περίοδος θα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα,οι τυπικά γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν,έδειξαν μεγάλη διάθεση στην άμυνα κυρίως με τον Στρατηγαρέα,και με τον Φακίτσα να έχει συνδεθεί πλέον για τα καλά με το καλάθι της LOREAL έφτασαν με τη λήξη του παιχνιδιού τη διαφορά στο μεγαλύτερό της επίπεδο (54-29).

Διαιτητές:Σελλιάνας-Δημητρακόπουλος.

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:(Xρονόπουλος Θεόδωρος-αρχηγός LOREAL)

“Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα,εμείς ήρθαμε 6 παίκτες,προχωράμε,συνεχίζουμε για το καλύτερο.Καλή επιτυχία και στις υπόλοιπες ομάδες”.