UPSTREAM – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

15/11/2017 21:45 Commercial League 17/18 40'

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ακόμη μια νίκη για την Upstream Systems, αυτή τη φορά επι της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας  με σκορ 51-36 , η οποία την φέρνει μόνη πρώτη στην βαθμολογία της Commercial League B με νίκες 3-0 την 2η καλύτερη επίθεση (138) και την καλύτερη άμυνα (107).

Στο αγωνιστικό κομμάτι το 1ο δεκάλεπτο κύλησε με τις ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και πόντους. Βλέποντας και οι δυο ομάδες ότι από μέση και μακρινή απόσταση δεν είχαν καλά ποσοστά προσανατολίστηκαν στις προσπάθειες μέσα στην ρακέτα . Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο  Τόγκας με δύο προσωπικά καλάθια έδωσε ρυθμό στην Upstream η οποία σιγά-σιγά άρχιζε να χτίζει διαφορά  από την Ο.Ζ. που έδειχνε ακόμα να ψαχνόταν στην επίθεση. Η Ολυμπιακή Ζυθοποιία παρότι έπαιζε με 3 ψηλούς και άμυνα ζώνης δεν είχε εύκολο ούτε το αμυντικό ούτε το επιθετικό ριμπάουντ, ενώ τα ποσοστά της στα σουτ ήταν μέτριο. Η Upstream την ίδια στιγμή με τον Αγγελογιαννόπουλο σε μεγάλα κέφια κατάφερε να κάνει αρκετά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς  και να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά μεγαλύτερη του double score ( 30-13).Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολυμπιακή Ζυθοποιία μπήκε δυνατά και πάλεψε κάθε φάση αλλά και πάλι η επιθετική της απόδοση δεν της επέτρεψε να μειώσει την διαφορά. Η προσπάθεια αυτή της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας αφύπνισε την  Upstream Systems η οποία παρότι έβαλε να παίξουν όλοι οι παίκτες της δεν έχασε τον ρυθμό της και δεν επέτρεψε στην Ο.Ζ. , που έδειχνε να μην έχει ανάσες λόγω των ελλείψεων της , να απειλήσει .

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Αγγελογιαννόπουλος 21π (3) ,Ζηνόβιος  14π και Τόγκας  9π ενώ από την Ολυμπιακή Ζυθοποιία οι Τσαγκάρης 13π (1) και Γιοβάνης 8π.

Διαιτητές : ΡΕΜΟΥΝΤΑΚΗΣ – ΔΑΛΕΚΟΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Καρσεράς Αλ. (Upstream Systems) : “Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι..παίξαμε δυνατή άμυνα, χτίσαμε μια διαφορά ασφαλείας. Μετά καταφέραμε να κάνουμε συντήρηση δυνάμεων και να πάρουν όλα τα παιδιά χρόνο συμμετοχής..…”

Διαμαντόπουλος Θ.(Ολυμπιακή Ζυθοποιία): “Το παιχνίδι για εμάς ήταν δύσκολο μιας και δεν είμασταν πλήρης και είχαμε μόνο δύο αλλαγές στον πάγκο. Η αντίπαλοι ήταν φουλ με 11-12 παιδιά με αποτέλεσμα να μπορούν να κάνουν rotation καλό και να έχουν ξεκούραστους παίκτες. Πιστεύω  ότι εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Αν είμασταν πλήρης θα μπορούσαμε να το χτυπήσουμε στα ίσα το παιχνίδι.…”