08/11/2017 21:30 Commercial League 17/18 40'

Upstream41912944
Oracle14114837

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Το 2 στα 2 έκανε η ομάδα της Upstream Systems στις αντίστοιχες αγωνιστικές  επικρατώντας αυτή την φορά επι της μαχητικής Oracle με σκορ 44-37.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με man to man και με άστοχες προσπάθειες τριών πόντων εκατέρωθεν. Η Oracle έδειξε να δυσκολεύετε να πατήσει την αντίπαλη ρακέτα αλλά βρήκε την λύση στο πρόσωπο του Ιωαννίδη ο οποίος με τρία τρίποντα και συνολικά 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο «ζάλισε» την Upstream που είδε τους παίκτες της να πετυχαίνουν μόλις 4 πόντους και να μένουν πίσω στο δεκάλεπτο με 4-14.Το 2ο δεκάλεπτο είχε εντελώς αντίστροφη εικόνα η οποία όμως άργησε σχεδόν 5 λεπτά. Τόσο πήρε για να πετύχει η Upstream το πρώτο της καλάθι και με καταλύτη τον Κατιδιώτη έτρεξε ένα εμφατικό 19-1 σκορ βάζοντας αν  μη τη άλλο τις ψυχολογικές βάσεις για την νίκη. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν  στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 23-15 και την Upstream να έχει χτίσει διαφορά ασφαλείας.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Upstream είχε εξαιρετική κυκλοφορία στην μπάλα , βγάζοντας αρκετές φορές παίκτες με ελεύθερο σουτ, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε. Η Oracle προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ χάρη στις μάχες που κέρδισε εντός ρακέτας , την ίδια στιγμή που δεν  έπαιρνε τις ανάσες που χρειαζόταν στο σκοράρισμα από την περιφέρεια. Στο 4ο δεκάλεπτο η Oracle μπήκε δυνατά και με ένα γρήγορο 0-5 μάζεψε την διαφορά και μπήκε ξανά δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 4΄04’’ πριν την λήξη σε 37-37. Η Upstream έδειξε όμως την απαραίτητη ψυχραιμία και με καλάθι του Garcia Laurent και δύο τρίποντες βόμβες του Αγγελογιαννόπουλου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την ομάδα της Upstream Systems ξεχώρισαν οι  Αγγελογιαννόπουλος 11 (3) , Κατιδιώτης 8 (2) και  Καλυβας 8π ενώ από την Oracle οι Ιωαννίδης 15 (4) και Γκούσης 12(1).

Διαιτητές : ΚΑΛΟΓΡΙΑΣ – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Σχίζας Β. (Upstream Systems) : “Ξεκινήσαμε νωθρά και μας πήραν τον αέρα . Μπήκε όμως μέσα ο προπονητής μας ( Κατιδιώτης) και γυρίσαμε το παιχνίδι.…”