62 - 67

28/11/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

Upstream1215201562
ΣΙ ΠΙ1817161667

Ένα πραγματικό derby κορυφής διεξήχθη το βράδυ της Τρίτης 28/11 στο All stars arena του ΟΑΚΑ ανάμεσα στην Upstream Systems και στην ΣΙΠΙ και βρήκε νικήτρια την φιλοξενούμενη ομάδα με σκορ 62 – 67. Πλέον οι 2 ομάδες συγκατοικούν στην κορυφή της commercial Β κατηγορίας.

Το ματς ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο γήπεδο προσπαθώντας η κάθε μια να επιβάλει τον ρυθμό της και να δείξει ποιο είναι το αφεντικό. Οι παίχτες της ΣΙΠΙ δίνοντας περισσότερη έμφαση στην επίθεση πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή έχοντας αρκετά ζεστούς τόσο τον Δαλμύρα όσο και τον Ροδίτη. Βέβαια όποτε η φιλοξενούμενη ομάδα ξέφευγε για λίγο στο σκορ όπως έγινε περίπου στο 5’ με  3ποντο από τον Κυπραίο αμέσως οι παίχτες της Upstream με πιο πιεστική άμυνα και πιο σωστές επιλογές στην επίθεση έφερναν το ματς στα ίσα. Το δεκάλεπτο κύλησε κάπως έτσι και στο τέλος βρήκε την ομάδα της ΣΙΠΙ να προηγείται με 12 – 18.

Στην 2η περίοδο δεν είχαμε κάποια σημαντική αλλαγή στο παιχνίδι και των 2 ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν πίστα τις οδηγίες της coach Λυμπεροπούλου και έτσι αρχικά η διαφορά άρχισε σιγά σιγά να ανοίγει πιο πολύ και έφτασε μέχρι και το +9 (19 – 28). Τότε οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με πολύ καλή άμυνα αλλά  και με την πολύ καλή οργάνωση του παιχνιδιού από τον Ζηνόβιο το σκορ έγινε 26 – 30. Σε εκείνο το σημείο έγινε και η φάση του αγώνα όπου μετα από μια πολύ ωραία σχεδιασμένη επίθεση από τον Δαλμύρα όπου τράβηξε όλη την αντίπαλη άμυνα επάνω του, έδωσε στον αφύλακτο Καμαράτο την μπάλα ο οποίος πέτυχε ένα 3ποντο με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου και το σκορ έγινε 27 – 35.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες της Upstream μπήκαν αποφασισμένοι να ρίξουν την διαφορά και να χτυπήσουν το ματς. Μετα από ένα εύστοχο 3ποντο της ΣΙΠΙ από τον Κυπραίο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να μειώνουν την διαφορά αρχικά με ένα 3ποντο από Αγγελογιαννόπουλο και με άλλο ένα στην συνέχεια από τον Καμαράτο. Οι παίχτες της ΣΙΠΙ μετα το time out και της οδηγίες της coach προσπάθησαν να ρίξουν τον εξαιρετικό ρυθμό των αντιπάλων τους. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ και οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν την ενέργεια και έφεραν το ματς στα ίσα με το σκορ να είναι 46 – 46. Στο εναπομείναντα χρόνο της περιόδου δεν άλλαξαν πολλά και έτσι το σκορ στο τελείωμα ήταν 47 – 51 υπέρ της ΣΙΠΙ.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μεταμορφώθηκαν και με ένα φοβερό 3λεπτο καθάρισαν το ματς. Αρχικά στόχευσαν στις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας μέσα στο ζωγραφιστό και εν συνέχεια με ένα εύστοχο 3ποντο από τον Δαλμύρα και ένα 2ποντο από τον Ροδίτη έκαναν το 47 – 60. Οι παίχτες της Upstream προσπάθησαν με όση ενέργεια τους είχε απομείνει να γυρίσουν και να κλέψουν το παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι οι παίχτες της ΣΙΠΙ πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 62 – 67.

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Ροδίτης που πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ αλλά και ο Δαλμύρας που πέτυχε 22ποντους με 5 κλεψίματα. Για την ομάδα της Upstream πολύ καλός ήταν ο Ζηνόβιος και ο Αγγελογιαννόπουλος που πέτυχαν 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Στρέμπας , Τσοπάκος.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Καραπάνος Σπύρος (Παίχτης ΣΙΠΙ) : “Σήμερα παίξαμε παρά πολύ καλά, είχαμε μαζευτεί όλοι που είναι πολύ καλό. Πολύ καλή ομάδα τα παιδιά. Θα χαρούμε να ξαναπαίξουμε μαζί τους , πολύ δυνατά κορμιά. Νομίζω ήμασταν καλύτεροι και νικήσαμε. Πάμε για πρωτιά. Ευχαριστώ.”

Τόγκας Γιώργος (Παίχτης Upstream Systems) : “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Μπράβο στην ΣΙΠΙ. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Θα τα πούμε στην ρεβάνς. Ευχαριστώ.”