VERMANTIA-DTP GROUP – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

20/11/2017 22:00 Elite League B 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ της VERMANTIA-DTP GROUP και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 84.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες του ΔΣΑ μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς από νωρίς και με πρωταγωνιστή τον Παπαγιαννόπουλο ξεκίνησαν με run 7 – 0 αλλά και οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν μετά τα πρώτα 3 λεπτά ακολουθώντας το γρήγορο τέμπο και με αιχμή τον ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΑΚΗ Ε. με 3 assist μείωσαν σε 6 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά ο ΔΣΑ γύρισε την μπάλα απέναντι στην ζώνη, βρήκε τα ελεύθερα σουτ και με 4 σερί τρίποντα πήρε διψήφια διαφορά με το σκορ να είναι 12 – 26 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να παίζουν ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, τα ποσοστά ήταν πολύ υψηλά και το σκορ 23 – 34 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, πολλά σουτ 3 πόντων, πολλές assist και καλό και θεαματικό μπάσκετ με το ημίχρονο να κλεινει με σκορ 29 – 42.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της VERMANTIA να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και τους παίκτες του ΔΣΑ να συνεχίζουν να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ Λ. με 16 και ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Φ. με 9, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ με 26 (5) και ΣΒΕΡΚΟΥΝΟΣ Ν. με 9 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Παπαγεωργίου