52 - 67

20/02/2018 21:00 Elite League B 17/18 2002/2018 40'

Vermantia-DTP Group1411161152
Τοξότης1722131567

Μια ακόμη νίκη πέτυχε ο Τοξότης Πεύκης απέναντι στην ελλιπή ομάδα της Vermantia DTP με σκόρ 52-67.

Γρήγορος ρυθμός και για τις δύο ομάδες που μπήκαν αποφασισμένες να τα δώσουν όλα. Με το σκορ να εναλλάσεται μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος ο Τοξότης εκάνε το παιχνίδι του με καλή κυκλοφορία στην επίθεση. Στην άμυνα όμως αντιμετώπισε προβλήματα με τα drive της Vermantia. Τρία λεπτά όμως πριν το τέλος έσφιξε και άλλο την άμυνά του και κατάφερε να προηγηθεί 14-17. Συλλογική προσπάθεια και για τις δύο ομάδες που πήραν σκορ σχεδόν απ’όλους τους παίχτες που αγωνίστηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Τοξότης κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά 14-21 στα δύο πρώτα λεπτά. Με τον Κερατσά να βγάζει φοβερή ενέργεια διασχίζοντας όλο το γήπεδο και πετυχαίνοντας διαδοχικά coast to coast ο Τοξότης δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος 25-39. Στο τέλος μάλιστα έγινε και η φάση του αγώνα με το playmaker του Τοξότη Ανδριανόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει μπέιζμπολ πάσα στον Μπαζίγο που περίμενε κάτω απο το καλάθι της αντίπαλης ομάδας με τον τελευταιο να σκοράρει εύκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά με την Vermantia να μην καταφέρνει να μειώσει αρκετά παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Παπαηλίου ο οποίος έκανε τα πάντα σκοράροντας με όλους τους τρόπους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως του παιχνιδιού η Vermantia κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους, όμως η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια με τους γηπεδούχους να μένουν απο δυνάμεις πέντε λεπτά πριν το τέλος. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με τον Τοξότη να νικάει δίκαια 52-67.

Για τους γηπεδούχους καλύτερος ήταν ο Παπαηλίου με 22π. ενώ για τον Τοξότη ο Κερατσάς με 25π.

Διαιτητές αγώνα: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΚΑΝΗΣ