43 - 72

06/02/2018 20:30 Elite League B 17/18 40'

Vermantia-DTP Group614131043
DHL1414242072

Στον Αγώνα μεταξύ της VERMANTIA DTP GROUP και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 72.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ, μένοντας χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, η DHL ευνοήθηκε από αυτό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 6 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα ενώ παράλληλα άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και απέναντι στην ζώνη, οι παίκτες της VERMANTIA συνέχισε να βρίσκει λύσεις κυρίως από αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20 – 28.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της VERMANTIA  να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν ποτέ κάτω από 10 πόντους και τους παίκτες της DHL να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και βλέποντας (με έκπληξη όλων) τον Τσούνη Μ. να ευστοχεί από την γραμμή των 3 πόντων (με 2 σερί τρίποντα!) διατήρησαν διαφορά ασφαλείας και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Παυλόπουλος, Τούσης