15/11/2015 19:30 League B1 15/16 40'

Veto SA336151367
Βιοιατρική1019201564

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα μεταξύ της VETO SA και της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποσπάσουν την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 67-64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Veto ξεκίνησε με άμυνα man ενώ η Βιοιατρική επέλεξε άμυνα ζώνης 2-3. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά ιδιαιτέρως στην επίθεση όπου ανέβασε σιγά σιγά το τέμπο και με γρήγορες αλλά σωστές επιθέσεις στο σετ και αιφνιδιασμούς πήρε μία διαφορά 10 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Η Βιοιατρική από την άλλη πλευρά είχε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα όχι μόνο αμυντικά αλλά κυρίως επιθετικά αφού ήταν εμφανής η δυσκολία της να σκοράρει σε σετ επιθέσεις. Σκορ δεκαλέπτου 33-10!!!

Στην δεύτερη περίοδο η Veto μπήκε ξανά σοβαρή και συγκεντρωμένη, ενώ η γλώσσα του σώματος της Βιοιατρικής δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Η διαφορά όμως παρότι παρέμενε σε υψηλά επίπεδα άρχισε σιγά σιγά να ροκανίζεται από τους φιλοξενούμενους. Στην προσπάθεια της να αρχίσει να ξαναβγάζει άμυνες η Veto γύρισε σε ζώνη 2-3, ενώ η Βιοιατρική γύρισε σε man. Λίγο τα δεδομένα που άλλαξαν με τις καινούργιες άμυνες, λίγο ο εφησυχασμός της Veto και κυρίως το πείσμα και η περηφάνια της παιχτών της Βιοιατρικής, οδήγησαν την διαφορά να κοπεί στο μισό και σκορ ημιχρόνου να είναι 39-28!

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι άμυνες παράμειναν ίδιες και οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να παίζουν συγκεντρωμένα και να μην αφήνουν το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι όμως δεν επιτρέπουν την διαφορά να πέσει κάτω από 10 πόντους, ενώ το παιχνίδι και από τις 2 ομάδες συνεχίζει να είναι κυρίως σετ, με λίγους αιφνιδιασμούς. Στο 2:30” οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά κάτω από 10, η άμυνα ζώνης της Veto (που παρέμενε κλειστή) τιμωρήθηκε με 2 τρίποντα των αντιπάλων οι οποίοι με ένα mini run έκλεισαν την περίοδο με σκορ 54-49!!!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Βιοιατρική σκοράρει και κατεβάζει την διαφορά σε μία κατοχή, ενώ η Veto αλλάζει την άμυνα σε man. Από εκεί και πέρα το τέμπο του παιχνιδιού παρέμεινε το ίδιο και με τις 2 ομάδες να επιχειρούν σουτ 3 πόντων (με χαμηλά όμως ποσοστά), αλλά με την ομάδα της Veto ξυπνάει να βγάζει ενέργεια και να μην αφήνει τους αντιπάλους να πλησιάσουν περαιτέρω στο σκορ, μέχρι το 4:00” όπου η Βιοιατρική κατάφερε να ισοφαρίσει και 30” μετά να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι!!! Η Veto συνέχισε να σουτάρει τρίποντα αλλά η μαχητικότητα που επέδειξε στα επιθετικά ριμπάουντ (που μετατράπηκαν σε καλάθια), την κράτησε κυριολεκτικά στο παιχνίδι και με καλές άμυνες ξαναπήρε ένα προβάδισμα 3 πόντων 18” πριν το τέλος. Η Βιοιατρική είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά η προσπάθεια 3 πόντων ήταν άστοχη και Veto πήρε την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λύρας Ι. με 20(1) και Τζώρτζης Α. με 13(3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βαρδονικολάκης Σ. με 18(4) και Παππάς Κ. με 16 πόντους αντίστοιχα.