56 - 69

28/11/2016 22:00 League A 16/17 40'

Veto SA19582456
Grant Thornton1619151969

Σε έναν αγώνα μεταξύ της VETO SA και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ με καθαρές άμυνες και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 10 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια η Grant Thornton γύρισε την άμυνα της σε ζώνη με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν καλό τέμπο, να παίζουν όμορφο μπάσκετ αλλά η Veto να έχει καλύτερη κίνηση μακριά από την μπάλα και να διατηρεί προβάδισμα 1–2 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα μπήκαν με καλύτερα πατήματα και μεγαλύτερη μαχητικότητα στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη, να έχουν μόνο έναν πόντο στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ να είναι 19 – 25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Grant Thornton συνέχισαν να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς βρίσκοντας εύκολα καλάθια ενώ παράλληλα κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 24 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό τέμπο από την αρχή, με συνεχείς από απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, αλλά με βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 2  λεπτά. Παρόλα αυτά στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ευνοούνται από τον γρήγορο ρυθμό και ανέβασαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 28 – 46 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η ομάδα της Veto συνέχισε να μην έχει καλά ποσοστά και τελικές επιλογές, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 32 – 50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες της Veto όμως να δείχνουν μαχητικότητα και να μην αφήνουν το παιχνίδι, να καταφέρνουν να μειώσουν σε 9 πόντους, αλλά και οι παίκτες της Grant Thornton να συνεχίζουν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας μια διαφορά 3+ κατοχών σε όλη την διάρκεια της περιόδου και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου Γ. με 19 (2) και Αρβανιτέλης Σ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοντοές Γ. 15 (1) και Φρέσκος Θ. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Κατά την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου ο παίκτης της Grant Thornton Τσεκούρας Λ. υπέστη σοβαρό τραυματισμό στον αγκώνα, για τον οποίο η διοργάνωση του εύχεται περαστικά και ταχεία ανάρρωση.