57 - 63

13/11/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Veto SA211514757
Nestle15883263

Στον Αγώνα μεταξύ της VETO και της NESTLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια αλλά η VETO είχε σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και πιο καθαρές επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις της, με τους αντιπάλους της να προσπαθούν να βρουν λύσεις στον αιφνιδιασμό και το σκορ ήταν 9 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της NESTLE γύρισαν σε ζώνη 2 – 3, με το παιχνίδι να οδηγείται σε σετ επιθέσεις, τους γηπεδούχους όμως να ευνοούνται από τον αργό ρυθμό και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες με κλεψίματα η περίοδος έκλεισε με σκορ 21 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η NESTLE άλλαξε και πάλι την άμυνα σε man, ενώ επιθετικά με τρίποντο του Παπαδόπουλου Χ. και 2 assist του Θεοχάρη Α. μείωσε σε μία κατοχή στο 1ο λεπτό, οι αντίπαλοι της όμως πάγωσαν πάλι το τέμπο και επιλέγονας μεγάλες επιθέσεις και δείχνοντας υπομονή διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 27 – 21 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια η VETO με assist του Σιατρά Θ. και τρίποντο του Τζώρτζη Α. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών ενώ παράλληλα επέβαλε τον ρυθμό της και πόσταρε συστηματικά τους ψηλούς της (έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τσατσάνη Κ.) με την NESTLE να βασίζεται υπερβολικά σε isos του Σελιτά Κ. και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 23.

Στο 3ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της NESTLE να μην έχουν καλή γλώσσα σώματος χωρίς να βγάζουν την κατάλληλη ενέργεια στο παρκέ και τους παίκτες της VETO να συνεχίζουν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ γυρίζοντας την μπάλα, έχοντας μεγάλη παραγωγή από assist και πολύ καλά ποσοστά κλείνοντας τελίκά την περίοδο με σκορ 50 – 31.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να ανεβαίνει μέχρι τους 22 πόντους και το σκορ να είναι 53 – 33 στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι παίκτες της NESTLE άρχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής έβγαλαν διαδοχικές ‘αμυνες και με πρωταγωνιστές τους Σελιτά Κ. και Τζαφέρη Δ. τις μετέτρεπαν συνεχώς σε αιφνιδιασμούς, πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και έδωσαν στο παιχνίδι φρενήρη ρυθμό με αποτέλεσμα να κάνουν ένα εκπληκτικό rum 18 – 1 σε 4 λεπτά, οι παίκτες της VETO έδειξαν σαστισμένοι και το σκορ διαμορφώθηκε σε 54 – 51 με 3’ για λήξη. Στην συνέχεια το run συνεχίστηκε και με assist του Τζαφέρη Δ. και τρίποντο του Σελιτά Κ. οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και αμέσως μετά με back to back τρίποντο του Σελιτά Κ. πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, με τους γηπεδούχους όχι μόνο να μην έχουν καλή γλώσσα σώματος αλλά παράλληλα να παρούσιάζουν και εμφανή σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα η ομάδα της NESTLE να ολοκληρώσει ένα ασυλληπτο comeback με ένα εκπληκτικό run 30 – 4 σε 8 λεπτά και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΤΣΑΤΣΑΝΗΣ Κ. με 12 (1) και ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Ν. με 10, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΣΕΛΙΤΑΣ Κ. με 19 (3) και ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ Σ. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Κοτσώνης