79 - 60

22/05/2018 22:00 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

Petrogaz1725191879
Veto SA1116181560

Το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Minor Elite League έκανε η ομάδα της PETROGAZ επί της ομάδας της VETO S.A. και είναι ένα βήμα πριν το μεγάλο τελικό της κατηγορίας της.  Η ομάδα της PETROGAZ είχε την πρωτοπορία σε όλη την αναμέτρηση, είχε περισσότερες επιλογές στο παιχνίδι της και δίκαια πήρε μια σχετικά άνετη νίκη. Η VETO S.A. αν και επιθετικά επιχείρησε πολλά τρίποντα (39 τρίποντα έναντι 28 δίποντων) για να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων της, οι 60  πόντοι που πέτυχε τελικά δεν ήταν κακή επίδοση, όμως η άμυνα της, είτε ζώνη είτε man to man, δεν είχε την απαραίτητη ένταση με αποτέλεσμα να δεχτεί 79 και να μην καταφέρει να μείνει στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα του Κωτσόπουλου. Με απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (51 έναντι 36 των αντιπάλων τους), καλή κυκλοφορία στην επίθεση, που είχε ως αποτέλεσμα τα πολλά ξεμαρκάριστα σουτ, και εντυπωσιακή ευστοχία από την περιφέρεια (8 τρίποντα εκ των οποίων τα 6 στο 2ο δεκάλεπτο) οι παίκτες της PETROGAZ πέτυχαν 42 πόντους, ελέγχοντας το ματς από την αρχή του (7-0, 11-6, 17-11, 34-16). Η VETO S.A. ξεκίνησε πολύ νωθρά την αναμέτρηση, τα σουτ δεν μπήκαν (ο Καζαντζής ξεκίνησε με 0/6) με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Στο 34-16 έκανε ένα 0-8 σερί με τους Καρκανιά και Καζαντζή να πετυχαίνουν μαζεμένα τρίποντα, όμως όπως είπαμε η επίθεση της PETROGAZ πέταγε φλόγες και το 42-27 του ημιχρόνου το επιβεβαιώνει.

Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους (44-31 και 55-42) με την PETROGAZ να έχει πάντα τις λύσεις απέναντι στην άμυνα της VETO S.A. Είτε με παιχνίδι κοντά στο καλάθι, είτε με βολές, είτε με τρίποντα (2 ο Τουμπανιάρης Τηλέμαχος και 3 ο Μαρκόπουλος στην 4η περίοδο) η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε απειλητικά επίπεδα, παρά την επιθετική προσπάθεια της VETO S.A. Το τελικό 79-60 ήρθε απόλυτα φυσιλογικά με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους την επόμενη εβδομάδα για το 2ο παιχνίδι της σειράς.

Οι Μαρκόπουλος, Τουμπανιάρης και Πισκούλης οι καλύτεροι για τους νικητές με τους Παπαδρόος και Αντωνόπουλο να είναι θετικοί. Οι Τσατσάνης και Καρκανιάς ξεχώρισαν για τη VETO S.A.

Διαιτητές : Κοτσώνης, Πετράκης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κωτσόπουλος Ιωάννης (Προπονητής PETROGAZΣ):

Σήμερα παίξαμε πολύ καλά και με συγκέντρωση στην άμυνα, ενώ στην επίθεση τρέξαμε στον αιφνιδιασμό και γενικά είχαμε καλές επιλογές και έτσι φτάσαμε στην νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εξαιρετική εμφάνιση και στα παιδιά της Veto για το όμορφο και αθλητικό παιχνίδι.