48 - 54

30/10/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Veto SA14961948
Kaizen Gaming171271854

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής της Σεζόν 2017-2018 μεταξύ της VETO και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και των δύο ομάδων μπήκαν με καλά πατήματα, επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις και μετά τα πρώτα 3 λεπτά έτρεξαν και σε αιφνιδιασμούς μένοντας όμως κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 8 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχησαν να ευνοούνται από το γρήγορο τέμπο και πήραν προβάδισμα 6 πόντων αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν στα τελευταία 2 λεπτά και με 2 τρίποντα (των Χριστόπουλου Α, και Τζαννή Θ.) και ένα run 9 – 0 και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 14 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες δυνάμωσαν από την αρχή με τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ κυρίως επιθέσεις, κάτι που ευνόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Παπάζογλου Μ.) πήραν προβάδισμα 3 κατοχών αλλά και με τους αντιπάλους τους να αντιδρούν μετά τα πρώτα 3 λεπτά και με τρίποντο του Τζώρτζη Α. μείωσαν σε 21 – 24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις άμυνες όμως να δυναμώνουν, να έχουν τον πρώτο λόγο και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η Stoiximan μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση ανεβάζοντας την διαφορά εκ νέου σε 3 κατοχές, με την Veto να μην δείχνει καθαρό μυαλό στις τελικές της επιλογές, να μην καταφέρνει να μειώσει και το σκορ να είναι 27 – 36 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 3 – 2 με αποτέλεσμα να βγάλουν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους (και να τους περιορίσουν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά!) αλλά δεν κατάφεραν παράλληλα να βρουν λύσεις επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 29 – 36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι η Veto σε άμυνα ζώνης αλλά και η Stoiximan με πρωταγωνιστές τους Δασκαλάκη Γ. και Παπάζογλου Μ. κυριάρχησε αμυντικά στην ρακέτα καθώς και στα ριμπάουντ και με εύστοχο τρίποντο του Χριστόπουλου Α. ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους με το σκορ να είναι 46 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι παίκτες της Veto ξύπνησαν επιθετικά, πίεσαν και πάλι τον ρυθμό του αγώνα και μείωσαν σε 6 πόντους με 3′ για λήξη με το σκορ να είναι 42 – 48 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και με τρίποντο του Καρκανιά Χ. μείωσαν σε μία κατοχή με 1′ για λήξη αλλά ο Τζαννης Θ. απάντησε αμέσως με δικό του μεγάλο τρίποντο με αποτέλεσμα η ομάδα του να διατηρήσει διαφορά 2 κατοχών και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΑΓΑΘΟΣ Α. με 13 (1) και ΚΑΡΚΑΝΙΑΣ Χ. με 11 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Μ. με 8 και ΤΖΑΝΝΗΣ Θ. με 17 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός Ε., Λασκαρίδης