48 - 66

29/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 1 40'

Wilhelmsen1410111348
Theon1415132466

Μια μεγάλη νίκη σε ένα όμορφο παιχνίδι πέτυχε η νέα ομάδα της THEON INTERNATIONAL απέναντι στην ομάδα της WILHELMSEN (Shipping League C) με 48-66, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup D, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της REAL CONSULTING με φόντο την πρόκριση στην τετράδα!

Παρά το γεγονός πως η THEON INTERNATIONAL είναι μια καινούρια ομάδα στα πρωταθλήματα της Commercial League έδειξε εντυπωσιακά καλό πρόσωπο, έπαιξε όμορφο μπάσκετ και πήρε τη νίκη χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα.

Ζώνη επέλεξε η ομάδα της WILHELMSEN, man to man η ομάδα της THEON INTERNATIONAL. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε απόλυτη ισορροπία, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Και οι δύο επιχείρησαν αρκετά τρίποντα, τα περισσότερα άστοχα, με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο στο 14-14.

Η THEON INTERNATIONAL ανέβασε αρκετά την ένταση στην άμυνα της στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Λαγό και Παππά να σκοράρουν κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά (16-20) την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (24-29).

Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κάπως στο τρίτο δεκάλεπτο με την THEON INTERNATIONAL να δοκιμάσει να τρέξει στον αιφνιδιασμό πιο συχνά από το πρώτο ημίχρονο. Με τον Βασιλάκο να πρωταγωνιστεί οι τυπικά φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά στις 4 κατοχές, με την WILHEMSEN να βρίσκει σκορ από τους Ασλάνογλου και Κοντόπουλο, αλλά να μην ανεβάζει την ένταση στην άμυνα της (0 φάουλ σε όλο το δεκάλεπτο).

Με το σκορ στο 35-42 η WILHEMSEN είχε επαφή με το σκορ, όμως η THEON INTERNATIONAL έκανε ένα φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση της, πέτυχε 24 πόντους και καθάρισε από νωρίς τον αγώνα κατακτώντας έτσι μια δίκαιη νίκη!

Λαγός, Καβουρίνος, Παππάς και Βασιλάκος συνέθεσαν μια τετράδα φωτιά για την THEON INTERNATIONAL, ικανή να τους πάει μέχρι τέρμα στο θεσμό του κυπέλλου. Κοντόπουλος και Ασλάνογλου οι καλύτεροι για την WILHELMSEN.