Wilhelmsen Hellas vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία Α.Ε.

03/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Στον αγώνα μεταξύ της Wilhelmsen και της Oλυμπιακής Zυθοποιίας οι τελευταίοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 25-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν το καλάθι τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός με τις ομάδες να έχουν μικρή παραγωγικότητα. Στα πρώτα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-4. Στη συνέχεια όμως πάτησαν το γκάζι και εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος πάσες και την αστοχία των αντιπάλων τους για να προχωρήσουν σε κλεψίματα τα οποία τους έδωσαν διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 4-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους εκμεταλλεύονται το μηδενικό βάθος στον πάγκο των γηπεδούχων για να τους πιέσει να κλέψει και να βγει στον αιφνιδιασμό. Αυτή η πρακτική τους απέφερε καρπούς αφού στην μισά της περιόδου βρισκόταν μπροστά στο σκορ  6-21. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να κάνουν συνεχώς λάθη και να επιτρέπουν στους αντιπάλους τους χωρίς να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να αυξάνουν το υπέρ τους προβάδισμα. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 13-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα συνέχιζε να είναι άργος με τις ομάδες να είναι ιδιαίτερα χαλαρές επιθετικά και να περιορίζονται σε μια πολύ μικρή επιθετική συγκομιδή. Μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα είχαν σημειωθεί μόλις 4 πόντοι, όλοι από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Στην πορεία αν και άστοχες συνεχίστηκε τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν νέες ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους να βρουν σκορ και το κατάφεραν χωρίς όμως αυτό να συνδυαστεί και με αύξηση της διαφοράς. Στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να είναι στο +22 (17-39).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο αγώνας συνέχιζε να διεξάγεται με ένα πολύ χαλαρό ρυθμό, ο οποίος ήταν και ένδειξη πως η κάθε ομάδα είχε συμβιβαστεί με τη μοίρα της. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 23-42. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα με την τύχη του αγώνα έχει κριθεί, οι παίκτες είχαν ένα επιμέρους σκορ 2-8.