ZANKO – STOIXIMAN

17/12/2015 22:00 League B2 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ZANKO και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, μετέτρεψαν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια και ξεκίνησαν με ένα mini run 5 – 0. Η Zanko στην πορεία του πρώτου μισού βελτίωσε τις επιλογές μπροστά κυρίως με προσπάθειες στο ζωγραφιστό του αντιπάλου, ενώ στο δεύτερο μισό το τέμπο του αγώνα έπεσε και με τις δύο ομάδες σε σετ. Η Stoiximan κυκλοφόρησε την μπάλα και βασίστηκε σε Drives και ποσταρίσματα διατηρώντας το προβάδισμα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Zanko μπήκε με περισσότερη ενέργεια και κατάφερε και μείωσε σε έναν πόντο στο πρώτο κιόλας λεπτό. Οι Φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθαρές επιλογές, λόγω της καλής άμυνας του αντιπάλου αλλά παρόλα αυτά διατήρησαν μια μικρή διαφορά μίας έως δύο κατόχων. Στα μισά του δεκαλέπτου η Stoiximan, γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2– 3 με αποτέλεσμα να χαλάσει το ρυθμό της Zanko, να βγάλει άμυνες να τις μετατρέψει σε αιφνιδιασμούς και να ανεβάσει τη διαφορά στους επτά πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Zanko, γύρισε και αυτή σε ζώνη 3–2, με τις δύο ομάδες να είναι στατικές στις επιθέσεις τους και χωρίς καθαρές επιλογές απέναντι στη ζώνη , με το προβάδισμα να μένει σταθερό για τους Φιλοξενούμενους σε μία έως δύο κατοχές. Στα μισά της περιόδου η Zanko άλλαξε πάλι την άμυνα της σε man, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το τέμπο του παιχνιδιού πιέζοντας για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, παίρνοντας έτσι μια διαφορά 9 πόντων. Οι Γηπεδούχοι απέναντι στην κλειστή ζώνη αναγκάστηκαν να πάρουν περιφερειακά σουτ χωρίς όμως να έχουν καλά ποσοστά με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει με σκορ 32 – 41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο γηπεδούχοι μπήκαν πάλι πιο συγκεντρωμένοι βγάζοντας άμυνες, πιέζοντας για αιφνιδιασμούς και μειώνοντας σε μία κατοχή στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί οι παίκτες της Stoiximan ξύπνησαν, ανέβασαν ταχύτητα και με ένα τρίποντο και δύο αιφνιδιασμούς ξανανέβασαν την διαφορά  στους 10 πόντους έξι λεπτά πριν το τέλος. Στο δεύτερο μισό η Zanko έδειξε μαχητικότητα,έβγαλε πολύ καλές άμυνες, βρήκε ρυθμό επιθετικά με καλό passing game και δεν το έβαλε κάτω μειώνοντας σε έξι πόντους 3:30 πριν το τέλος, σε μία κατοχή 3 λεπτά πριν το τέλος και σε 2 πόντους 1:15 πριν το τέλος! Η Stoiximan έχοντας κολλήσει επιθετικά στο δεύτερο μισό της περιόδου, βρήκε λύση με ένα τρίποντο του Κοσμέτου Π., ανεβάζοντας πάλι τη διαφορά σε δύο κατοχές και δείχνοντας ψυχραιμία στο παιχνίδι των βολών στο τελευταίο λεπτό κατάφερε και πήρε τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κώττης Ε. με 16 και Κατσούλας Π. με 10 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λάσκαρης Ι. με 19 (1) και Δασκαλάκης Γ. με 8 πόντους αντίστοιχα.