59 - 42

15/02/2024 21:30 Commercial League B 23/24 12 40'

ΑΔΜΗΕ1615131559
Elpen0911101142

Και τη νίκη και τη διαφορά για την ομάδα της ΑΔΜΗΕ απέναντι στην ομάδα της ELPEN, με την διαφορά των 17 πόντων (59-42) να υπερκαλύπτει την ήττα στον πρώτο γύρο (61-55) και να της δίνει ελπίδες για την τετράδα. Η ELPEN δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της, δεν υπερασπίστηκε τη διαφορά και τώρα πρέπει να κάνει τις νίκες που θα καλύψουν την ήττα αυτή.

Η ομάδα της ΑΔΜΗΕ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κέρδισε και τα επιμέρους 4 δεκάλεπτα δείχνοντας σπουδαία σταθερότητα στην απόδοση της, απέναντι σε ένα αντίπαλο που είχε μόνο το Λουκίδη σε καλή βραδιά.

Μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά η ΑΔΜΗΕ βρέθηκε πίσω στο σκορ, με την άμυνα της ELPEN να κάνει καλή δουλειά για το 2-6 του πενταλέπτου. Η άμυνα ζώνης της ΑΔΜΗΕ έκλεισε τους διαδρόμους, ο Ηλιακίδης πέτυχε 8 πόντους με 2 τρίποντα με την αλλαγή στο προβάδισμα να έρχεται γρήγορα (16-9).

Με το Λουκίδη να πετυχαίνει 7 πόντους σερί η ELPEN μείωσε για τελευταία φορά στη μία κατοχή (19-16) με την ΑΔΜΗΕ να αντιδράει και πάλι με τον Ηλιακίδη να πετυχαίνει άλλα δύο τρίποντα και τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια ύψη και να μην πέφτει ποτέ ξανά (31-20).

Η πεισματάρα ομάδα της  ELPEN δεν κατέθεσε τα όπλα, έβγαλε πάθος και ενέργεια στην άμυνα της, όμως η αστοχία της στην επίθεση δεν της επέτρεψε να φανεί απειλητική, με την ΑΔΜΗΕ να κρατάει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο διαφορά άνω των 10 πόντων και να παίρνει μια δίκαιη και εύκολη σχετικά νίκη.

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Ηλιακίδης με 27 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά. Ζαφόλιας, Καμινάρης και Δημητράκης ακολούθησαν. Ο Λουκίδης με 25 με διαφορά ο καλύτερος για την ELPEN.