04/04/2024 20:00 Commercial League B 23/24 17 40'

ΑΔΜΗΕ15116638
Intralot1075729

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Δύσκολη και σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της ΑΔΜΗΕ με 38-29 επί της ομάδας της  INTRALOT στα πλαίσια της δέκατης έβδομης αγωνιστικής της Commercial League B. Έτσι έπιασε την αντίπαλό της στην βαθμολογία με ρεκόρ 4-7.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας κάτι που φανερώνει το πολύ χαμηλό του σκορ. Και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες και βασίστηκαν στην πιεστική τους άμυνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν φρέσκιες και με αρκετές δυνάμεις και ένταση στο παιχνίδι τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ αργός, χωρίς αιφνιδιασμούς και γρήγορες ενέργειες. Η ομάδα του ΑΔΜΗΕ έχοντας καλύτερη κυκλοφορία και μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας πήρε κεφάλι από την αρχή του αγώνα (15-10). Η διαφορά αυτή μεγάλωνε σταδιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο με την INTRALOT να δυσκολεύεται πολύ να βρει το δρόμο προς το καλάθι των αντιπάλων τους. (26-17).

Στο δεύτερο ημίχρονο και η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνιση της με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν την αστοχία και τις κακές επιλογές. Ο ρυθμός βόλευε τους γηπεδούχους που κράταγαν σταθερά μια διαφορά άνω των πόντων και με το 12-12 του δευτέρου ημιχρόνου πήραν τη νίκη χωρίς άγχος στο τέλος.

Ζαφόλιας και Μπακράτσης οι καλύτεροι για τους νικητές, Δαμπάτσης και Μητρόπουλος για την INTRALOT.