42 - 58

14/12/2023 20:30 Commercial League B 23/24 1 40'

ΑΔΜΗΕ89111442
Vodafone1616131358

Άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα για την σπουδαία ομάδα της VODAFONE. Θύμα της αυτή τη φορά η ομάδα της ΑΔΜΗΕ με 42-58 στον εξ αναβολής αγώνα της πρώτης αγωνιστικής της Commercial League B.

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν οι ομάδες την αναμέτρηση, με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο και το σκορ στο 2-3 στο πεντάλεπτο. Οι παίκτες της VODAFONE απέκτησαν ρυθμό και με ένα σερί 0-9 πήραν την πρωτοπορία στο σκορ, με το δεκάλεπτο στο 8-16!

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και στον δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΑΔΜΗΕ να μην έχει καλή αμυντική φιλοσοφία (κανένα φάουλ στο δεύτερο δεκάλεπτο) και τη VODAFONE να βγάζει περισσότερη ενέργεια. Το +15 του ημιχρόνου φάνταζε πολύ δύσκολο να ανατραπεί (17-32).

Και πράγματι στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΑΔΜΗΕ να δείχνουν μεν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της VODAFONE να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη νίκη, με τους δύο προπονητές να μοιράζουν το χρόνο σε όλους τους παίκτες των γεμάτων ρόστερ των ομάδων.

Κορυφαίος του αγώνα ο Μεταξάς με 17 πόντους και 23 efficiency. Πολύτιμοι οι Φουφουδάκης και Κορκοβέλης. Παπάς και Κατσαρός οι καλύτεροι των ηττημένων.